Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Datovou schránku má 300 tisíc Čechů, pandemie jejich počet téměř zdvojnásobila od Filip Jirsák - U vlastnoručního podpisu to přímo můžete poznat jedině...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 7. 2021 15:37

    Filip Jirsák

    U vlastnoručního podpisu to přímo můžete poznat jedině tak, že přímo uvidíte, kdo se podepisuje. Všechno ostatní (co bude zkoumat znalec) jsou nepřímé důkazy. Proto když je nějaký podpis důležitý, musí u podpisu být svědek, nebo musíte před svědkem podpis prohlásit za vlastní. Klidně takhle můžete za vlastní prohlásit i to, co podepsal někdo jiný. Což je podle mne podobné, jako když někomu dáte svůj privátní klíč. Proti tomu, aby někdo získal váš privátní klíč bez vašeho souhlasu, se dá docela dobře bránit. Podstatně lépe, než před tím, aby vytvořil váš falešný podpis.
    Naše právo podle mne osobní fyzické pečeti neuznává. Každopádně ten rozdíl ve fyzickém světě je ten, že podpis je přímo (fyzicky) spojen s konkrétní osobou (i když dnes podpis dokážeme věrohodně napodobit, pořád je to jen nápodoba toho originálu spojeného s konkrétním člověkem), zatímco pečeť je s nějakým subjektem svázána nějakou dohodou. Stejně se to převzalo do elektronického světa, kde elektronický podpis je vždy spojen s konkrétní osobou (i když už tam není to fyzické spojení), zatímco pečetit může klidně stroj.