Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Debian 9 zřejmě nakonec nebude podporovat secure boot od muf - Je fascinující, kolik demagogů a meziplanetárních ředitelů staví...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 4. 2017 12:13

    muf (neregistrovaný)

    Je fascinující, kolik demagogů a meziplanetárních ředitelů staví problém init systému jako otázku: "Zvolit krásný Systemd proti zlému a ošklivému SysV initu?"

    Přitom málokdo popírá, že SysV init si nějakého nástupce opravdu zaslouží. Upstart takovou náhradou mohl klidně být. Dělal přesně to k čemu byl určen, dělal to lépe než SysV init, byl dostatečně jednoduchý(ve smyslu "nepletu se do něčeho co není moje práce") i ve své době už dostatečně rozšířený. Nedostatky by zcela jistě eliminoval nebo zmírnil další vývoj.

    Šlo evidentně o politické rozhodnutí protlačené dominantním vlivem jedné dnes už korporace, která tak získala vliv na ostatní distribuce a tedy potenciální konkurenci. Ti menší, ze strachu z nekompatibility, pak sami následují při ničení funkčních, časem ověřených věcí..
    Takových politických rozhodnutí v dnešním světě stále přibývá a není to radostný pohled.

    Zrovna včera jsem na jeden stroj dal po mrtvé "pětce" CentOS7. Málo platné, ta korporace poskytuje určitou kvalitu a délku podpory, kterou čistě komunitní distra prostě nemají a někde je to prostě rozumné. Ono to se systemd samozřejmě funguje. Ovšem pouze do chvíle než potřebujete něco trochu specifického. Pak se migrace změní v noční můru vymýšlení "rovnáků na ohejbák", řešících dříve triviální záležitosti. Veškerá elegance je pryč a už si připadáte skoro jako klient Laelova zaměstnavatele.
    A ano... myslím, že systemd znám už docela dobře a mám i slušné vzdělání a zkušenosti, abych to mohl posoudit. Děkuji ředitelům zeměkoule za optání.
    No a teď si představte čistě komunitní distro, kam to nabobtnalé monstrum implementoval někdo ve volném čase...Divíte se, že pak uživatelé, třeba Debianu, nadávají a kompenzují svůj vztek? Já ne.

  • 30. 4. 2017 12:35

    . . (neregistrovaný)

    a co ti brání tam nepoužít upstart? Přecházeli jsme na systemd s 3 000 servery v minulém roce (redhat 7) a ač problémů byla celá řada, náročnost jejich vyřešení nebyla o nic větší než upgrade jiných částí systému.

    Nadávat v diskuzí je tak super populární, ale svět to nezmění. To nejmenší co mohu udělat, je zanechat feedback u dané distribuce, jenže tam je potřeba být věcný.

    Další možnost je použít alternativu (je jich ještě celá řada), pokud nemám znalosti a čas si vyvinut vlastní řešení, mohu ještě zaplatit vývoj alternativy k systemd nebo přispět do komunity.

    Dokud nejsem ten, kdo rozhoduje a nese rizika, musím brát ohled na většinu a ta třeba v případě debianu zvolila systemd, protože jim to výrazně ulehčí práci, stejný důvod jako se secure boot - nemají neomezený rozpočet a zdroje a musí volit kompromis. Věřím, že pokud by nebyly problém peníz a čas, debian by na systemd nepřešel.

  • 30. 4. 2017 13:58

    muf (neregistrovaný)

    Jako že bych se pokusil do Centosu 7 nacpat dnes upstart? Jinak dobry? Teoreticky jde spousta věcí, v praxi jsem limitován časem, kterého má každý z nás málo. Napsat vlastní init systém? Co je to za argument? Mám si vyrábět vše co potřebuju? Včera jsem na zahradě potřeboval hřebíky. Nestály za nic. Že bych si je taky vyrobil(techno­logicky jsou primitivní)?
    Zpětná vazba? Víte kolik záznamů v různých bugzillách jsem za ta léta nechal? Velmi často byly arogantně ignorovány. Párkrát se to ale podařilo a návrh na řešení některých problémů s distry byl přijat(za to velký dík). Dělám co můžu ale mám na to jen část z 24 hodin za den.

    V případě systemd jsem zvolil variantu - když už někde musí být, prostuduju a naučím se ho. Mám ale nečinně přihlížet, jak některá zbytnělá arogantní ega urážejí uživatele a kolegy jen proto, že mají jiný názor na dnes oblíbené spasitelské vnucování jediných pravd? Časem po některých ani pes neštěkne.

  • 30. 4. 2017 15:34

    . . (neregistrovaný)

    nepřu se s tebou a chápu tě, systemd mi také přidělal hodně práce, ale dalo se to.

    Stejně omezeni časem jsou ale všichni, sám píšeš, že na to nemáš prostor, ale v jednom dechu dodáváš, že očekáváš, že ho za tebe budou mít jiní.

    Velká část vývoje Debianu je dělána zdarma dobrovolníky (ano, malá část lidí je placena z příspěvků) a řada lidí (netvrdím, že ty) si myslí, že jim vzniká právo něco požadovat a chtít.

  • 1. 5. 2017 12:04

    Lama (neregistrovaný)

    Pokud se ti vývojáři rozhodli nacpat do systému neodladeny subsystem se kterým jsou problemy, tak musí počítat s tím, že po nich bude někdo požadovat, aby to dali dokupy. A myslím si, že právem. To, že něco dělám zadarmo, mě ještě nezbavuje odpovědnosti za daný produkt. Jednou jsem do světa něco vypustil s vědomím, že to budou používat lidé i v ostrém provozu, tak musím nest určitou tíhu zodpovědnosti a pokud toho nejsem schopen, tak je lepší do světa nic nevypouštět.

  • 1. 5. 2017 15:08

    Sten (neregistrovaný)

    Pokud to chceš dávat do ostrého provozu a vydělávat na tom peníze, zaplať si někoho, kdo to spraví. Proč by se měl někdo zadarmo starat, abys ty mohl vydělávat peníze?

  • 1. 5. 2017 22:20

    . . (neregistrovaný)

    to stejné se dá napsat i o tvém komentáři.

    Oni to vypustili do světa pod určitou licencí a v ní se praví, že autor nenese zodpovědnost za chyby a za používání a že ti nevzniká žádný nárok vůči autorovi.

    Z čeho usuzuješ, že autor musí skákat podle toho, co ty chceš? Debian je zveřejněn za určitých podmínek.

    Mimochodem ty problémy si tvoří sami uživatelé, správci se znalostmi jsou schopní se s tím vypořádat bez problém, vždyť na systemd u nás běží velká část operátorů a očividně to funguje.