Hlavní navigace

Debian Buster na Raspberry Pi umí bezdrát a funguje i na starších deskách

7. 2. 2019

Sdílet

Raspberry Pi 3 Model B+ Autor: Raspberry Pi

Gunnar Wolf před dvěma měsíci zveřejnil informaci o tom, že pracuje na (zatím) neoficiálním portu Debianu pro Raspberry Pi. Ve svém projektu pokračuje a zveřejnil další novinky. Začal připravovat novou verzi obrazu pro připravovaný Debian Buster (současný testing). Přidal se k němu Romain Perier a provedli potřebné úpravy jádra, které umožnily zprovoznění bezdrátové části Raspberry Pi.

Sestavili obrazy také z balíčků pro architekturu armel místo původního armhf a zdá se, že to šlo poměrně hladce. Po důkladném otestování by tedy měly být k dispozici dvě varianty obrazů: pro novější 64bitová Raspberry a také pro modely s procesory ARMv6 včetně varianty Zero. Další detaily naleznete na wiki Debianu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 2. 2019 10:41

    Michal Smrž

    Zrovna nedávno jsem koukal, kdy bude nový image a nebyl. Jen se teda divím, že podporují arm64 a arm6 a nechávají stranou arm7 (raspberry 2, nebo raspberry 3 v 32bit režimu). Přitom na arm6 má člověk raspbian. Právě nativní debian na arm7 a arm64 chyběl.

  • 7. 2. 2019 13:57

    Jan Hrach

    Já Debian pro ARMv7 na RPi2 a 3 v 32bit módu provozuju už dlouho (s RPi kernelem), takže proto to možná neřeší - už to totiž funguje :-). Dosahuji toho tak, že stáhnu minimální Raspbian, změním sources.list na debianí repa (kromě těch dvou speciálních kde jsou tooly a kernel pro RPi) a buď udělám apt-get --reinstall všech balíčků, nebo udělám dist-upgrade na Buster (poslední dobou), čímž se mi natáhnou armv7 věci a vyřešeno.

    Tohle celé dělám na x86 mašině na SSD nebo v ramdisku přes chroot pomocí qemu-arm-static (udělejte "cp /usr/bin/qemu-arm-static /mnt/raspi/us­r/bin/" a pak se tam můžete normálně chrootnout i z x86 -- pomocí binfmt_misc se samo zjistí že to jsou ELFy pro cizí architekturu a zavolá se QEMU aby to pořešilo), takže to ani není peklo na SD karty.

    V poslední době bylo potřeba odinstalovat raspi-copies-fills (ručně optimalizovaná verze memset a memcpy pro ARMv6), protože se to nějak mlátilo, jinak žádné problémy nebyly.

    Dělám to kvůli tomu, že na RPi provozuji Volk a další matematické věci, kterým se hodí ARMv7/NEON instrukce. To bych si klidně zkompiloval, ale defaultní raspbianí GCC má target armv6 takže tyhle instrukce vůbec nepodporuje.

    Nevím, jestli bych měl chtít 64bit. Podle asi 2 roky starých benchmarků to v mých využitích nepřineslo žádný výkon navíc, takže zbývá jenom větší virtuální adresní prostor, ale já na RPi nic přes 4 GB neprovozuji. A nebo pak podpora virtualizace v ARMv8 - nevíte o tomhle víc?

  • 7. 2. 2019 16:21

    vlado

    Možno by som to aj skúsil, keby mi všetky odkazy na wiki.debian.org nehlásili:

    <h1>Forbidden</h1>

    <p>You are not allowed to access this!</p>

  • 8. 2. 2019 9:12

    SB

    Jojo, soudruzi tam mají filtry na zdrojové adresy. Zkuste to přes nějaké proxy nebo Tor.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.