Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Deset alternativ pro Songbird od JeCh - Já myslím, že ty věci, co jsem vyjmenoval,...

 • 25. 5. 2010 23:42

  JeCh

  Já myslím, že ty věci, co jsem vyjmenoval, nejsou žádné extra složité požadavky. Spíš mě udivuje, že drtivá většina přehrávačů je nepodporuje.
  Asi se ale liším v tom, jak poslouchám hudbu. Většina lidí si zřejmě najde album nebo zpěváka poslouchá to. Já si spíš nahrnu do playlistu písničky různých autorů, na které mám náladu a pak je náhodně přehrávám. Bohužel pouze velmi málo přehrávačů umožňuje tohle jednoduše udělat.
  Jinak oba zmíněné přehrávače znám. Jajuk mi ale přijde, že má zmatené ovládání a AIMP dokonce vůbec nemá knihovnu.
  Songbird není třeba provozovat pod Wine, běhá nativně v Linuxu, bohužel vývojáři oznámili, že verze 1.4 je poslední oficiální linuxovou verzí a dál se budou zaměřovat pouze na Windows. Vzhledem k tomu, že je Songbird opensource, tak okamžitě vznikl port a navíc vývojáři neoficiálně verze pro Linux stejně dál vydávají. Takže situace není zase až tak špatná. Spíš se vývoj Songbirdu nějak celkově zasekl, termíny vydání nových verzí se neustále posouvají, spousta toho funguje blbě a přehrávač je díky XUL všechno jenom ne svižný a lehký.
  I to je jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl napsat si přehrávač sám. Zatím čekám na Phonon VLC backend, abych mohl začít programovat na Windows. Zatím mám vymyšlený systém flexibilního GUI definovaného XML souborem, funguje mi i načítání metadat ze skladeb a ukládání informací do databáze. Ještě musím rozběhat vlastní přehrávání. Jako engine uvažuju o Phononu (programuju to v PyQt). Ale možná po vzoru Clementine přejdu na GStreamer. Ještě uvidím…