Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Deutsche Bank Research navrhuje zdanění práce z domova od Miroslav Šilhavý - Daně v každém státě táhne nejpočetnější skupina s...

 • 12. 11. 2020 21:48

  Miroslav Šilhavý

  Daně v každém státě táhne nejpočetnější skupina s nemenšími příjmy. To je prostě nepřekonatelný fakt, pár procent bohatších neodvede daně za desítky procent lidí s nízkými příjmy.

  Jediné, s čím se hraje, je to, jestli stát peníze vybere formou přímých daní (z příjmů), nebo nepřímých (DPH). Ve chvíli, kdy klesá spotřeba (např. kvůli tomu, že v zavřených provozech nelze utrácet), se na DPH prostě vybere méně.

  Pak už zbývá jen vybrat na dani z příjmů ode všech, nebo vymýšlet jiné cílené daně a vybrat je od těch, kteří mají nějakou dočasnou výhodu.

  Je to samozřejmě extrémní návrh a neočekávám, že by se vůbec přiblížil k realizaci. (I když, v socialistickém Německu člověk nikdy neví). Nicméně je faktem, že home officem získávají nejvíc zaměstnavatelé. Část nákladů "na pracovní místo" se tak přenáší na zaměstnance. Ten musí mít prostor pracovat doma, doma platí vyšší spotřebu... A zaměstnavatel? Ten si může pronajmout menší prostory, platit méně úklidu, nemusí zajišťovat stravování či stravenky (o tom jsou spory, ale řekněme), ... Stát vybere méně peněz, protože zaměstnanec doma méně utratí než v kolbence... Pokud takový gap někde vzniká, není podle mě od věci hovořit o tom, že se na to dá zacílit nový typ daně.