Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Deutsche Bank Research navrhuje zdanění práce z domova od Miroslav Šilhavý - Paradoxně by to mohlo lidi trochu chránit. Představte...

 • 13. 11. 2020 10:00

  Miroslav Šilhavý

  Paradoxně by to mohlo lidi trochu chránit. Představte si dnešní rodinu, která si kupuje pro čtyři osoby 3+kk o výměře 65 m2 - to není nic neběžného. Když home office přestane být dobrovolným benefitem, ale de facto podmínkou práce, přenesou se výdaje na zaměstnance. Když budou potřebovat pracovat dva, a do toho jim tam budou pobíhat děti, které se do nedostaly do přeplněné školky, pořídí větší - dražší byt. Místo topného útlumu budou topit celý den... A benefit naráz není na straně zaměstnance, ale zaměstnavatele.

  To, co píšete, by platilo v méně ochranářské společnosti. Např. v USA. Tam není přísný pracovní zákon - např. si můžete vyjednat mzdu, jakou chcete. U nás musí zaměstnavatel platit všem, na srovnatelné pozici stejné peníze. U nás se nemůžete jednoduše (nenákladně) rozloučit se zaměstnancem, který nevyhovuje, nebo přestal vyhovovat.

  MHD je u nás silně dotované, takže zaměstnancům i zaměstnavatelům je šum a fuk, jestli se pokodrcají přeplněným městem. Reálná cena jízdného by byla taky solidní filtr na to, jestli se vyplatí jezdit na pracovní místo, nebo jestli pracovat z domova (to už by si pak každý mohl spočítat, jestli je lepší větší byt s pracovnou, nebo každý den platit solidní peníze za dopravu).

  Asi by se k tématu daly uvádět argumenty pro a proti do nekonečna, chtěl jsem jen říct, že to není zas až tak jednoznačně jasné, co z toho je lepší cesta.