Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Deutsche Bank Research navrhuje zdanění práce z domova od kaliszad - Myslím, že jste to špatně pochopil, co WFH...

  • 13. 11. 2020 12:18

    kaliszad

    Myslím, že jste to špatně pochopil, co WFH dělá. WFH naopak mobilitu lidí zvyšuje, protože se o omezené prostředky nemusíme přetahovat s tolika zájemci. Já vím, je to trochu neintuitivní. WFH snižuje jen potřebu pravidelné mobility. To je velký rozdíl. WFH taky zvyšuje individuální špičky v mobilitě, protože je mnohem vzácnější třeba i jen sednout do auta a někam jet. Zato snižuje ale špičky vznikající davovým chováním, kdy děti i pracující někam jedou kolem 7.-8. hod.
    Btw. alternativně k WFH by mohl být více kontinuální den, kdy by i školy i běžné práce byly více rozprostřené do dne - přesně to totiž dělá v mnoha případech WFH. Obojí do jisté míry eliminuje špičky ve všech činnostech, kromě tedy té individuální mobility, která se stane do jisté míry vzácnější.

    WFH krátkodobě je celkem výhodný. Zaměstnavatelé podle mě ale rychle zjistí, že nepotřebují různé náklady na reprezentativní a rozlehlé nemovitosti a že umístění sídla už taky není tak extrémně relevantní a jde spíš o to, kde je dobrý úřad, soud atd. Na druhou stranu se zvyšuje konkurence mezi zaměstnanci, protože lidé nejsou nucení se stěhovat a přesto můžou pracovat třeba i pro zahraniční firmu. To může vytvořit tlak na nižší platy. Na druhou stranu v Česku to může určitým skupinám i zásadně přilepšit, protože pro např. Německé firmy je Čech obyčejně levnější, ale podobně kompetentní volba. Taky jistě přijde diskuze o měřitelnosti práce, když v podstatě odpadly hodiny jako rozumě (legálně čistě) měřitelná metrika. Nakonec se asi zájem o byty a domy s více místnostmi (Němci třeba separátní pokoj jako domácí kancelář daňově zvýhodňují) a lepším připojením k internetu, zájem o kancelářský nábytek, displeje, ergonomickou výbavu apod. do domácích kanceláří a pomoc v domácnosti/ au pair/ vychovatel(-e | -ky). Sníží se nejspíš zájem o "druhé" resp. "třetí" auto, zájem o "první" auto se může ale klidně i zvýšit. Zvýší se zájem o alternativní vzdělávání, což vlastně corona jenom akcelerovala, aspoň to je můj dohad.