Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Deutsche Bank Research navrhuje zdanění práce z domova od Miroslav Šilhavý - Prijde mi, ze vetsina politiku nabizi lidem prave...

 • 14. 11. 2020 13:58

  Miroslav Šilhavý

  Prijde mi, ze vetsina politiku nabizi lidem prave domnela reseni jejich emoci, nikoliv reseni realnych problemu.

  Souhlasím.

  Politik se dostane před kamery jen díky tomu, že má podporu své strany, ve které na udržení vlivu pracují desítky jeho kolegů. Politik si pak nemůže dovolit říct, že je nutné utnout výdaje státu, vše zeštíhlit (a tím devitalizovat aparát, díky kterému se dostal nahoru), natož, aby řekl, že daně táhnou a vždy potáhnou masy nejméně placených občanů.

  Úspěch našeho premiéra je v tom, že vyvolal zdání, že se nebojí mluvit otevřeně. Když hrozí, že se veřejně propírá něco, co nesplnil, nebo porušil, tak pozornost obratně odvede k jinému tématu - a když je nejhůř, rozdá peníze. Je např. moc zajímavé sledovat, jak řadoví občané žijí v tom, že zdravotníci dostali příplatky, nebo že podnikatelům byly dobře vykompenzovány dopady nouzového stavu.

  Modus operandi je prostý jak facka: když slibujete, musí to být prostá, pochopitelná myšlenka, a zpracovaná tak, aby argumenty oponentů musely být složité. Lidé pak pochopí jen jednu stranu, zatímco druhou považují za kverulanty.