Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Deutsche Bank Research navrhuje zdanění práce z domova od Miroslav Šilhavý - @87vdf4vg82 My si nerozumíme. Taky chci změnu, a vyžadovat...

 • 15. 11. 2020 12:30

  Miroslav Šilhavý

  @87vdf4vg82

  My si nerozumíme. Taky chci změnu, a vyžadovat ji. Jen Vámi navrhovaný způsob nefunguje. Pokud volič něco vyžaduje, pak jediným nástrojem, který má k dispozici, je nevolit politika, který zklamal. Proti tomu se ale politici naučili protiobranu - odpovědnost nahází vždy na aktuální opozici (a voliči nedojde, že vládnoucí strana musí umět s opozicí dojednat kompromis) a zbylé hlasy si koupí (nyní nejjednodušeji přes státní úředníky a důchodce). Politik, který řekne nepopulární pravdu naopak získává punc bubáka.

  Můžete si tedy vyžadovat co chcete, ale proti této síle se aktuálně bojovat nedá.

  A co si myslíte, že se vlastně stane, když přijde taková cesta ŘEcka? Politici to budou muset napravit, jenom ten tlak nevytvoří včas líní občané, kterým ke všemu pořád někdo vykládá, že to nemá cenu. Jako vy teď.

  Občané nejsou líní. Oni by i změny chtěli. Není tu však nikdo, kdo by jim vysvětlil, že ve světě je vždy něco za něco. Jen se podívejte: kdo vidí problém migrace realisticky je "vítač". Kdo by liberalizoval prostředí je "havlista". Kdo chce šetřit výdaje státu, ten "si hrabe jen pro sebe". Lidé neumějí pochopit ani střet zájmů - tedy situaci, kdy politikův aparát vyjednává v rámci EU takové podmínky, které se čirou náhodou hodí jeho podnikům (a posléze už podniky získají dotace víceméně de lege artis).

  Vidím dvě šance na změnu: a) v EU začnou docházet peníze a pěnězovody se vyšťaví, b) přijdeme na buben a nebude jiná možnost, než to reformovat.

  Třetí cesta by byl zázrak: musel by se objevit charismatický politik, který zaujme masy a po zvolení odolá tlakům a nezneužije postavení.