Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Deutsche Bank Research navrhuje zdanění práce z domova od Miroslav Šilhavý - Každopádně, tak nebo tak, pokud bychom chtěli, aby...

 • 15. 11. 2020 20:28

  Miroslav Šilhavý

  Každopádně, tak nebo tak, pokud bychom chtěli, aby média plnila roli kvalitního informačního zdroje a zábavy bez totální ideologizace, tak to co máme je smutná parodie.

  U nás jsou média daleko méně jednostranná, než je běžné v Evropě, neřku-li v USA. V tom problém nebude. Problém je v tom nekritickém přijímání informací - vzdělání. Bohužel, část obyvatel si pod "kritickým přijímáním informací" představuje druhý extrém - vše je lež, vše je konspirace (a kampaň).

  Dobře. je tu tedy otázk jaký impulz by k tomu měl vést. Musí být jeden? Situace se zhoršuje jak na poli ekonomickém, tak na poli ideologickém. Proto je potřeba právě v těchto dobách podpořit ostatní občany, kteří to třeba tak silně necítí nebo jsou na pochybách, aby požadovali konečně jistou kvalitu a výkon v politice.

  Obyvatel venkova, malého města žádné zhoršování nepociťuje. Naopak má poslední roky víc kupní síly. Státní dluh je pro něj stejně imaginární jako kvantová mechanika (které ovšem důvěrně "rozumí," když hodnotí "Kelviny" na každé žárovce).

  Já se obávám, že impuls bude potřeba velké intenzity. Třeba jako zažilo právě Řecko.

  Ad migrace. Každá doba měla jiná specifika. Když se necestovalo lehce, nebyly to jen organizované nájezdy, ale mnoho jednotlivců. Stačí se podívat, jak se šířila kultura v Evropě od starověku, nebo třeba na pohyb Židů. My, Evropané jsme zase kolonizovali jiné světy. Organizované převaděče nepovažuji za nic extrovního, jsou jen produktem doby.

  Za daleko horší vidím lhostejnost lidí. Byly doby, kdy soused hlídal souseda a jeho majetek, kdy cizí člověk okřikl zlobivé haranty, ..., a taky se lidé navzájem hlídali, aby žili v pospolitosti. V Evropě, ale v ČR díky socialismu obzvlášť, máme vypěstovanou averzi se plést do cizích lidí - ale jdeme až do extrémů. Ono to pak má vliv i na přistěhovalce - nikdo je soft metodami neusměrní, nikdo je nenutí (nemotivuje) přizpůsobit se okolí, sousedům. Za toto nemůže vláda či politika, ale každý sám.

  Další věc, která mi vadí je, že se k tématu nejvíc vyjadřují lidé, co v nějakém odlehlém koutu neviděli cizince. Zatímco města, kde by teoreticky mělo být problémů nejvíc, se vyznačují vyšší tolerancí. To není vidět jen v ČR, ale i v USA. Velké aglomerace preferovaly Bidena.

  Kam jste migroval?

  Z venkova do Prahy.