Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Dnes je světový den hesel, slabá hesla používá 95 % lidí v Česku od kaliszad - Chtěl bych jen dodat, že 10 znakové heslo...

 • 2. 5. 2019 11:30

  kaliszad

  Chtěl bych jen dodat, že 10 znakové heslo i při náhodném generování poměrně krátké. Myslím, že tak od 20+ znaků je člověk při náhodném generování na pragmaticky bezpečné straně od 30+ znaků už nemá podle mě cenu zkoušet jakýmkoliv způsobem brute force, ale spíše např. zranitelnosti v softwaru nebo nějaké jiné postranní kanály, jako social engineering.
  Kdyby se dalo vyloučit, že budu muset kdykoliv heslo někam ručně opsat (např. protože nefunguje copy&paste nebo nelze použít, protože se musím přihlásit k Windows/ Linuxu na cizím počítači např. s LDAP.) tak by heslo mohlo být třeba 100 znaků - prostě těsně pod limitem toho políčka.
  Další věc je, že i uživatelské jméno by mohlo být náhodně vygenerované. Např. v Německu je běžné, že se na online banking přihlašujete nějakým ne-tak-úplně tajným číslem účtu a 5 znakovým (ne jenom číselným) PINem. Běžně je přihlašovací jméno tedy odvoditelné např. z IBANu. Lze ale změnit na prakticky libovolný řetězec délky myslím asi 15-16 znaků. Spolu s PINem to tedy dá slabě nad 20 znaků a najednou je to zase pro útok zvenčí (tedy bez seznamu přihlašovacích jmen, která se jistě nehashují) celkem bezpečné, protože změněné přihlašovací jméno znám jen já a možná můj poradce ve spořitelně.
  Správce hesel má i tu výhodu, že pokud bych měl umřít, může můj notář, nebo někdo důvěryhodný vydat zapečetěnou zálohu mým dědicům, kteří nemusí v už i tak napjaté situaci řešit ještě to, kde vezmou potřebné údaje na organizaci té které agendy, která po mně zůstala (např. jestli byl zaplacen nájem, nastavit automatickou odpověď v emailu, že jsem umřel a na koho se obrátit etc. pp.).