Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Družicový navigační systém Galileo měl několikadenní výpadek od Filip Jirsák - Záleží na tom, co přesně budeme nazývat testovacím...

  • 20. 7. 2019 9:22

    Filip Jirsák

    Záleží na tom, co přesně budeme nazývat testovacím režimem. Služby Galilea jsou už dnes veřejně dostupné, to je pravda, ale nejsou garantované. Přičemž garance služeb je jednou z podstatných vlastností Galilea. Osobně bych tedy produkčním režimem nazýval až právě ty garantované služby. Teď je to (z pohledu uživatele) stále testování – musím počítat s tím, že ta služba může být kdykoli vypnuta. Ve světě IT by se to nazývalo veřejná beta :-)

    Že se na ty služby nedá spolehnout usuzuju z toho, že samotná GSA všude píše, že systém bude plně funkční v roce 2020. Nikde nepíšou, že by nějakou část služeb garantovali už dnes. Ty služby jsou už dostupné, ale nejsou garantované. Technická stránka věci (že už dnes se třeba dá s pomocí Galilea zaměřit poloha přesněji než s GPS) je v tomto případě vedlejší – že jste včera polohu změřil přesněji je hezká věc, ale vy potřebujete vědět, že polohu dokážete zaměřit i zítra. Pak se na ten systém můžete spolehnout.