Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Družicový navigační systém Galileo měl několikadenní výpadek od S. - Tak ještě jednou - GSC (European GNSS Service...

 • 20. 7. 2019 13:47

  S.

  Tak ještě jednou - GSC (European GNSS Service Center) v roce 2016 deklarovalo, že byla ukončena testovací fáze a spuštěním IS potvrdilo produkční fázi. Odkaz i citaci jsem Vám poskytl. Jestli Vám současný stav připadá jako testovací nebo veřejná beta, já osobně bych byl optimističtější a klonil se spíš k RC1, ale to jsou jen naše dojmy a měli bychom je tak prezentovat, ne jako fakta.

  Můžu se zeptat, co myslíte tou garancí? Nerozumím, jak mají být a nejsou garantované služby Galileo (a které?) a jak naopak jsou garantované služby GPS, GLONASS nebo BeiDou (a opět které?).

  Plně funkční v roce 2020 znamená, že má být dokončena konstelace družic k zajištění rovnoměrného globálního pokrytí Země. Spuštěny by měly být i zbývající služby, tedy Commercial Service (CS), High Accuracy Service (HAS) a (?) Public Regulated Service (PRS).

  Proč je tedy podle Vás dnes Galileo tak nespolehlivý proti GPS, GLONASS nebo třeba BeiDou? Protože chybí 6-8 družic? Pro srovnání - GPS konstelace je kompletní, přesto ne všechny družice vysílají všechny civilní signály. Protože Galileo ještě neposkytuje komerční a regulované služby, které, troufám si tvrdit, Vy ani já nevyužijeme a ostatní GNSS je nemají vůbec? Kvůli poslednímu incidentu? Souhlasím, ten byl naprosto tragikomický. Selhání hlavní i záložní klíčové části pozemního segmentu ve stejný okamžik je neakceptovatelné. Už se těším, co ustanovená komise vyšetří a co se zamete pod koberec. Pamatujete se ale na problém s uploadem GPS efemerid a skokem systémového času GPS o 10 us? Ten byl tragikomický úplně stejně. Čert vem v důsledku výpadek DVB-T v Německu, víte ale např. kolik letišť po celém světě to vyřadilo z provozu? Vážně se můžeme na GPS spolehnout i zítra a na Galileo ne?