Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Družicový navigační systém Galileo měl několikadenní výpadek od frr - Pane kolego, děkuji za odkaz na prázdninové čtení...

 • 24. 7. 2019 0:14

  frr

  Pane kolego, děkuji za odkaz na prázdninové čtení (včetně doporučených klíčových slov) - koukám povinná základní literatura. Popravdě už bylo na čase, abych tenhle materiál aspoň prolistoval :-)

  OS kryptovaná nebude. Ta má zůstat otevřená, tzn. volně dostupná všem i s "primitivními" přijímači.

  Děkuji za informaci od pramene. Tohle mě ponouká k poznámce "co je to kryptovaná".

  A) Můj naivní pohled: stačil by "pouhý podpis". Tzn. data otevřená, a kdo zvládne veřejným klíčem ověřit krypto-podpis, bude mít data i autentikovaná. Kdo na crypto nemá v přijímači chroupací výkon nebo napájení a chlazení (ono ušifrovat řádově pár Mbps není zadarmo), může data na vlastní riziko použít bez krypto-ochrany.

  B) Trochu větší kanón by byl kompletně šifrovaný datový payload - opět klidně asymetrickou šifrou, kde by byl volně k dispozici veřejný klíč. Nedokážu z hlavy říct, jestli by to bylo výpočetně náročnější na straně přijímače, případně nějaké další výhody/nevýhody, oproti var.A.

  C) Pokud budou užitečná data v autentikované variantě neprodyšně šifrovaná tak, aby se k nim dostal jenom platící zákazník Galilea, tak se podle mého jedná v prvé řadě o kryptografickou ochranu proti "jízdě načerno" :-) ale možná to vidím moc jednoduše.