Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Dva způsoby jak sabotovat Linux od aBI - Multiplatformní SW je v principu špatný kompromis. Ukázkou...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 2. 2006 19:19

    aBI (neregistrovaný)
    Multiplatformní SW je v principu špatný kompromis. Ukázkou může být Gimp, který je pro uživatele Windows v podstatě nepoužitelný. Jiné multiplatformní produkty jsou ve skutečnosti pro každou platformu dost pozměněné, třeba MS Office pro Mac, a to s sebou nese spoustu nákladů. Pak je tu problém s výkonem. OpenOffice se svými možnostmi podobnými MS Office 97 je stejném HW pomalejší, než MS Office 2003. Přitom OpenOffice nejspíš působí v Linuxu jako pěst na oko, protože způsob ovládání je velmi podobný Windows.

    Za problém s drivery si komunita může do značné míry sama. Jsou zde spory o to, zda je vůbec legální psát pro Linux jiný SW, než open source. Když už se k tomu někdo odhodlá, a napíše driver, tak se komunita velmi snaží, aby driver dostala ve formě zdrojáku (na což výrobci nechtějí přistoupit). Použití binárních driverů je uměle komplikované z politických důvodů, viz drivery nVidia (rozdělení na binární driver a adaptační stub, který se kompiluje). Když k tomu člověk připočte minimální rozšíření Linuxu, tak do toho výrobci těžko půjdou, a není se jim co divit.

    Ještě bych upozornil na nutnost platit při vývoji aplikace pro KDE (resp. založené Qt) za každého vývojáře tisíce EUR, pokud software není open source. K tomu ty věčné spory typu zda není třeba uvolnit zdrojáky pokud se použije komponenta ta či ona. To si potom výrobce SW velmi rozmyslí, jestli za takových podmínek přepíše svoje jednoduché účto nebo nástroj pro management hotelu, s vyhlídkou na získání uživatelů 1% desktopů.