Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Dva způsoby jak sabotovat Linux od aBI - U Gimpu jde samozřejmě o pojetí UI. Pro...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 2. 2006 16:56

  aBI (neregistrovaný)
  U Gimpu jde samozřejmě o pojetí UI. Pro uživatele Windows je téměř neskousnutelné. Obecně tentýž interface nelze používat na různých platformách, tedy pokud má být produkt úspěšný (což Gimp na Windows není). Stejně tak bude Gimp nepopulární na MacOS X, protože se prostě bude mít jiný look and feel, než zbytek systému/aplikací.

  Rychlost OpenOffice sice u někoho může být teoreticky vyšší, než rychlost MS Office, ale ještě jsem takovou situaci neviděl. Asi by to bylo poměrně výjimečné. Na slabším HW je na tom OOo ještě hůře, takže to skoro vylučuji.

  Při vývoji pro Qt neplatíš za vývojové prostředí, ale za možnost psát vůbec pro Qt aplikaci. A ta částka je v tisících EUR (desítky tisíc korun). Jak říkám, s takovou asi těžko někdo bude psát svou malou aplikaci typu jednoduché účto pro Qt, navíc když je Linux na desktopu rozšířen jen minimálně. K tomu by se dalo přičíst to, že Linux používají lidé, kteří za SW neradi platí. Samozřejmě uznávám, že pro Linux lze psát bez Qt. Možná to bude méně komfortní, ale to nedokážu posoudit.

  Pro ilustraci MSDN (dokumentace) a SDK (včetně .NETu) pro Windows jsou k dispozici zdarma. Stejně tak některá vývojová prostředí. Přičti k tomu rozsáhlé API které je k dispozici na každých Windows, dokumentaci a příklady na MSDN, propagaci Microsoftu, různé konference, demonstrace, public relations, rozšíření na 95%+ desktopů, a vidíš, že vývoj pro Linux je daleko méně přívětivý.