Hlavní navigace

Názor ke zprávičce EU chystá jednotná pravidla pro zacházení s videozáznamy od Filip Jirsák - U obdobných případů je ale potřeba rozhodovat podobně....

 • 16. 7. 2019 13:23

  Filip Jirsák

  U obdobných případů je ale potřeba rozhodovat podobně. Jeden z důležitých prvků práva je jistota – nikdo nechce jít sedět za to, že si dá na barák kameru stejně jako jeho sousedi, ale sousedé měli štěstí na benevolentního soudce a dotyčný zrovna natrefil na přísného.

  Zrovna ty kamery v autech jsou dobrý příklad. Nezáleží přece na tom, jestli řídí Franta nebo Pepa, a nemělo by záležet na tom, jestli jedu v ČR nebo v Rakousku. Takže sjednocení napříč EU je rozumná věc.

  Nevím, co je nepochopitelného na tom, že záznam se smí pořizovat jen v co nejmenším rozsahu, archivovat ho jen nezbytně nutnou dobu, a omezit přístup na co nejméně osob. Mně takové pravidlo přijde srozumitelné, vím jak se podle něho mám chovat a nepotřebuji komplikovat situaci dalšími výkladovými příklady.
  Nepochopil jste, o co jde. Nejde o to, že by to pravidlo bylo nepochopitelné. Problém je v tom, že je to obecné pravidlo, a není jasné, jak se má v konkrétním případě uplatnit. Ostatně je to vidět i na vašem textu – nepsal jste, jak je vám vše jasné, ale konkrétnímu příkladu jste se vyhnul. Přitom ve zprávičce příklady jsou – a pokud je podle vás všechno tak jasné, mělo by být jednoduché na těch příkladech ukázat, proč to musí být právě takhle a ne jinak. Což by od vás byl dost pozoruhodný výkon, vzhledem k tomu, že výklad ohledně těch palubních kamer je napříč státy EU různý.