Hlavní navigace

Názor ke zprávičce EU chystá jednotná pravidla pro zacházení s videozáznamy od Miroslav Šilhavý - Dle mého je vágní definice ve smyslu "co...

 • 16. 7. 2019 15:18

  Miroslav Šilhavý

  Dle mého je vágní definice ve smyslu "co nejmenší rozsah", "nezbytně nutná doba" jen zbraň daná do ruky někomu kdo vás bude šikanovat. Vzpomeňte si na "množství větší než malé" ... kolik lidí mělo po potahování za jediný joint mařky. A kolik soudů na toto téma proběhlo. Vždyť taková definice je jen a pouze krmení pro právníky.

  To, na co narážíte je jiný problém, a to je zvůle veřejné správy. Úředník či policista není veden k odpovědnosti za svoje rozhodnutí. Pobuzeruje Vás za jednoho jointa nebo za přejetí bílé čáry o pět centimetrů. Ve správním řízení to třeba vyhrajete, ale jemu je to jedno. Vás to stálo spoustu času a energie, zatímco on chodil vypovídat ve službě.

  Zde řešíme problém civilního práva. Lidé by si měli právo uplatňovat zejména mezi sebou, nikoliv přes úřady (zásada subsidiarity). Stát by měl hlídat jen excesy. Tedy: pokud někdo archivuje záznam z ulice 10 let, ale opravdu ho zabezpečí, víceméně není co řešit. Naopak, je potřeba řešit i situaci, kdy někdo uchovává záznam jen dva dny, ale nezabezpečí je. V tom jsou pak výkladové předpisy blbé. Zodpovědný člověk, co má zabezpečený záznam 10 let může být popotahován, zatímco ten, kdo ho má jen dva dny ale nezabezpečí ho, dostane nějako výtku.

  Vágnější/otev­řenější formulace do právních úprav patří, ale jen do obecných předpisů jako je ústava. Jinde je to jen střelivo pro právní trolly.

  Situace je nutné řešit před soudy. Právní trolling neexistuje. Právo se uplatňuje a tím se vyvíjí.

  Ona zelinářka, nebo prodejce kol nemusí vůbec rozumět IT, ochraně osobních informací a fakt nemají čas lítat po úřadech nebo soudech a vést spor zda je to "co nejmenší rozsah" nebo "nezbytně nutná doba".

  Proč by měla chodit po soudech? Pokud jí neuniknou data (záznamy), tak žádný spor ani nevznikne. Pokud jí data uniknou, je naopak naprosto v pořádku, že se to bude řešit a hledat, jestli existuje zavinění.