Hlavní navigace

Evropský parlament přijal kontroverzní směrnici o reformě autorských práv

26. 3. 2019

Sdílet

EU razítko Evropská unie

Evropští poslanci dnes v poměru hlasů 348:274 schválili přijetí směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Jejím cílem je sjednotit pravidla v jednotlivých členských zemích a zamezit masivnímu porušování autorských práv na internetu. Směrnice, která byla připravována od roku 2016, tak nyní prošla kompletním legislativním procesem v EU a členské státy mají dva roky na její implementaci do národních legislativ.

Proti směrnici se ozývalo velké množství odpůrců – během projednávání v parlamentu mimo jiné zaznělo, že počet odpůrců byl větší, než počet lidí hlasující v anketě o zrušení střídání časových pásem. Protesty vyvolávají především články 11 a 13.

První jmenovaný dává vydavatelům tisku nová majetková práva pro online použití jejich děl. Podle zástupců vydavatelství, která jej prosazovala, má zajistit spravedlivý podíl ze zisků na zobrazování úryvků ze zpravodajských webů ve vyhledávačích a na sociálních sítích. Kritici namítají, že obdobné opatření zavedené v Německu a Španělsku, mělo přesně opačný efekt – dotyčné platformy přestaly placené úryvky ukazovat. Něco takového ostatně i v lednu testoval na vybraných uživatelích Google.

Smyslem článku 13 je zamezit stávající praxi masivního porušování autorských práv prostřednictvím nejrůznějších on-line úložišť. Ta sice mají povinnost zareagovat na upozornění a závadný obsah odstranit, ten se ale obvykle velmi rychle objeví znovu. Článek 13 proto zavádí povinnost provozovatelům úložišť a obdobných služeb ve spolupráci s držiteli autorských práv odhalovat závadný obsah ještě před jeho zveřejněním a činí je zodpovědnými za případné porušování práv i v případě, kdy nejsou držitelem práv na závadný obsah upozorněni. Kritici se obávají, že takový požadavek nevyhnutelně vede k nasazení automatických filtrů, které závadný obsah automaticky rozpoznají. Takové filtry přitom nikdy nejsou zcela spolehlivé a mohou blokovat sdílení legitimního obsahu.

Na protest proti přijetí směrnice byla minulý týden na jeden den vypnutá Wikipedie, o uplynulém víkendu se konaly demonstrace v mnoha evropských městech. Naopak podporu nové směrnice dlouhodobě vyjadřoval například server Info.cz. Tématu reformy se dlouhodobě věnuje server Lupa.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Ondřej Caletka vystudoval obor Telekomunikační technika na ČVUT a dnes pracuje ve vzdělávacím oddělení RIPE NCC, mezinárodní asociaci koordinující internetové sítě.