Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Ext2/Ext3 ovladač pro Windows od Frn - Asi jste web autorů nečetli pozorně, ale ten...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 8. 2005 9:18

    Frn (neregistrovaný)
    Asi jste web autorů nečetli pozorně, ale ten driver je jen pro ext2, nikoliv pro ext3 !!

    Autoři sice píšou, že se dá použít i pro ext3, který je s ext2 zpětně kompatibilní, ale má to jeden háček - pokud totiž nebyl fs korektně odpojen, budou se po připojení jaok ext3 dělat úpravy podle obsahu žurnálu. Ale když se na něj mezitím něco zapíše z Woken, už nemusí odpovídat skutečný stav na disku s tím co se očekává podle žurnálu takže může vzniknout pěkný guláš !


    BTW když je tedy napsání podpory pro filesystem ve Woknech tak jednoduché, proč krusinál nikoho ještě nenapdalo napsat úplně nový filesystem, který by byl přístupný z Woken i linuxu a splňoval by následující parametry :
    - žádná přístupová práva
    - žádné symlinky
    - žádné speciální soubory
    - žádná on-line komprimace
    - žádná podpora šifrování
    - podpora utf v názvech souborů a adresářů
    - podpora pro soubory > 4GiB

    Zkrátka vzít z ext2 a NTFS všechno to, na čem se můžou shodnout a co obyčejnému uživateli stačí pro ukládání dat, která nejsou "choulostivá".

    Na obyčejné sdílení dat mezi systémy by toto bohatě stačilo a odpadly by problémy s (ne)podporou vlastností fs, které se v druhém OS nedají emulovat nebo se s nimi obtížně pracuje.
  • 10. 8. 2005 10:54

    pc (neregistrovaný)
    Muzete prosim vysvetlit v cem ten "hacek" spociva? Z toho popisu sem to moc nepochopil. To jako kdyz ext3 nekorektne odmountuju v Linuxu a primountuju ho jako Ext2 ve Woknech, zapisu na nej a pak ho zase pripojim v Linuxu jako Ext3? To by zadny ovladac pro Ext2 nemel dovolit - pokud je Ext3 namountovan, je oznacen jako nekompatibilni s Ext2 (flag RECOVER v superbloku) a podle nej Ext2 ovladace nepodporujici Ext3 poznaji ze takovemu filesystemu nerozumi a nemaji ho primountovat.
  • 10. 8. 2005 12:34

    Frn (neregistrovaný)
    Ano, přesně tak : odpojím ext3 nekorektně (což se nedá vyloučit), připojím ho z Woken popisovaným ovladačem, zapíšu změny a opět připojím jako ext3 z linuxu.

    "To by zadny ovladac pro Ext2 nemel dovolit .." - jste si tím jist ? Vždyť i v případě že se poškodí žurnál se doporučuje připojit svazek jako ext2.
    ".. ovladace nepodporujici Ext3 poznaji ze takovemu filesystemu nerozumi a nemaji ho primountovat" - co podle vás znamená, že ovladač nepodporuje ext3 ? To jako že neozumí žurnálu ? Ale vždyť je to nesmysl. Jednak se dá svazek připojit jako ext2 i v linuxu (a vynutit si NEpoužívání žurnálu) a druhak i popisovaný ovladač přistupuje "pouze" na ext2 a opět si žurnálu nevšímá - viz popis na stránkách autorů.

    Když to shrnu, je možné připojit svazek ext3 jako ext2 (tedy bez žurnálování) a to z linuxu i z Woken. V obou případech se bude zapisovat na svazek, který nemusí být konzistentní s žurnálem (mohou v něm být nezapsaná metadata) a jehož obsah se zapíše až při dalším připojení svazku jako ext3. Problém je ale v tom, že z Woken je možný _pouze_ tento neúplný přístup.


    Taklže popsaný ovladač je možné používat, ale jen na svazky ext2 a rozhodně bych to neriskoval s ext3, kde teoreticky hrozí poškození dat.
  • 10. 8. 2005 16:35

    pc (neregistrovaný)
    "Když to shrnu, je možné připojit svazek ext3 jako ext2 (tedy bez žurnálování) a to z linuxu i z Woken. V obou případech se bude zapisovat na svazek, který nemusí být konzistentní s žurnálem (mohou v něm být nezapsaná metadata) a jehož obsah se zapíše až při dalším připojení svazku jako ext3. Problém je ale v tom, že z Woken je možný _pouze_ tento neúplný přístup."

    Nu, tak si to zkusme.

    Naformatoval jsem sda3 jako ext3 fs, primountoval jako ext3 fs, zacal na nej kopirovat, a v prubehu kopirovani dal okamzity reboot.

    Po rebootu:

    # mount -t ext2 /dev/sda3 /mnt/ext3
    mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda3,
    or too many mounted file systems

    Tak co, jde primountovat ext3 svazek s nezapsanymi metadaty v zurnalu jako ext2, nebo ne??

    Pokud tohle ten windowsi nebo jakykoli jiny ovladac umoznuje, je to proste BUG, kterym Linux netrpi.
  • 11. 8. 2005 9:13

    Frn (neregistrovaný)
    Děkuji za praktickou ukázku :)

    Můžete ještě prosím (po "rebootu") zkusit :

    mount /dev/sda3 /mnt/ext3 -t ext3 -o noload


    .. případně totéž, ale s popisovaným ovladašem ve Woknech ?


    Matně jsem si pamatoval z manuálu, že ext3 jde připojit bez žurnálu a z nějaké debaty v konferenci jsem získal djem, že to jde jen jako ext2. Ukázal jste, že to tak není, takže se omlouvám za mystifikaci.

    Ale pak je otázka, jestli moje obavy budou splněny, pokud se partišna připojí jako ext3 s vyputým žurnálem (viz výše) - asi ano, ale je to dost speciální případ, který normálního uživatele nepotká. Závažnější ovšem bude, jestli se bude stejně chovat i Wokenní ovladač - a já se obávám že jo. Pokud ne, tj. pokud se připojení s "nevyprázdněným" žurnálem odmítne (podobně jako ve vaší ukázce), pak budou uživatelé možná trochu brblat, ale rozhodně by to bylo správnější chování.


    BTW nejsem znalec zdrojáků jádra, ale je moc velký rozdíl v ext2 a ext3 ? Jinými slovy byl by (teoreticky) velký problém napsat ten ovladač jako "plnohodnotný" ext3 ? Sice by se ještě víc zpomalil, ale na druhou stranu by se zabránilo poškození při pádu woken během zápisu.

    A máme tu další námět na pokus - co takhle naformátovat ext3 (nepoškozenou), kopírovat na ni z Woken ext2 ovladačem a po tvrdém shození ji připojit (opět jako ext3) v linuxu ? Výsledky by určitě zajímaly mnoho čtenářů ...
  • 11. 8. 2005 15:48

    pc (neregistrovaný)
    "Můžete ještě prosím (po "rebootu") zkusit :

    mount /dev/sda3 /mnt/ext3 -t ext3 -o noload"

    stejny vysledek: nejde to.

    "Závažnější ovšem bude, jestli se bude stejně chovat i Wokenní ovladač - a já se obávám že jo."

    Proc? Ten ovladac s ext3 fs zda se vubec nepocita. A Ext3 je prave tak navrzene, aby ovladace ktere s nim vubec nepocitaji jej neposkodily (treba ext2 ovladace ve starsich verzich Linuxu). Pokud neni v tom Ext2 ovladaci zjevna chyba, nemel by to byt problem.

    (Nemam ted cas ten ovladac testovat.)

    "je moc velký rozdíl v ext2 a ext3 ?"

    Nekde jsem cetl ze ext3 je cca 10x slozitejsi :-)

    "co takhle naformátovat ext3 (nepoškozenou), kopírovat na ni z Woken ext2 ovladačem a po tvrdém shození ji připojit (opět jako ext3) v linuxu ?"

    Zkuste to - spravne chovani je ze ext2 ovladac oznaci ten filesystem jako "dirty", po shozeni to tak zustane a pak ho Linux odmitne namountovat jako ext3.
  • 21. 1. 2007 12:47

    frenky (neregistrovaný)
    No, ja tenhle ovladač používám už delší dobu, na sdílení dat mezi win a lin mám partition naformátovanou na ext3, a za víc jak půlroční používání mohu říct že kritický problém nenastal. Když se mi kousne linux a usím tvrdě restartovat (tj. neodmountuju korektně), nejde následně oddíl ve windows namountovat, musím znovu do linuxu a z něj korektně restartovat do windows, což je znamená pravděpodobně dostatečnou bezpečnostní pojistku.
    Skoro pořád na mně ale při bootování linuxu vytskakuje hláška že na dotyčné partition je chyba a spoští se nějaký "scandisk". Už mě to prudilo, tak jem po tom teď pátral, zdá možná to bude chybejicim flagem u large files (i když nejsem si vědom že bych tam měl soubor větší než 4 GB), což se prý v tom win ovladači dá nějak nakonfigurovat. zkusím si s tím ještě pohrát a dám vědět.
  • 21. 1. 2007 19:19

    GeBu
    Pokud cokoliv zjistíš tak mě to určitě zajímá. Používám to taky (ikdyž možná to již opustím, protože se pěkně rozjel ntfs-3g a když připojené Ext3 používají laici tak je dost matou linuxové adresáře - asi to přeformátuju na NTFS) a mám stejnou zkušenost - scandisk v Linuxu.
    Nedávno jsem zjistil, že problémem by mohlo být to, že se jedná o notebook a občas ho uspím a pak při probouzení nabootuju linux a ty file systémy nejsou korektně odpojené.
    Díky za ten tip s velkými soubory. Používám to na videa a mám tam velké soubory.
  • 1. 9. 2013 4:47

    asida (neregistrovaný)

    hezka diskuse, tak jsem chtel jen dodat kdyby nekdo patral... NTFS neni uplne bez chyb, mam SSD disky na pokud je naformatuju NTFS dostavam na nich v Linuxu maximalni datovy tok 50MBps. Pokud tam ale dam ext3 dostavam 195MBps.
    Ta absence cestiny v extX pod win by mi osobne ani nevadila, protoze to chci pouzivat jen pro ukladani virtualnich disku.