Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Firefox a oficiální 64bitová verze od anonym - Rozlišujte mezi rozšířeními - pluginy a rozšířeními -...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 4. 2008 14:24

  anonymní
  Rozlišujte mezi rozšířeními - pluginy a rozšířeními - extensions. Budu se raději držet anglických termínů.

  MSIE nic jako extensions nenabízí. Firefox samozřejmě umí automaticky stáhnout a instalovat plugin, i bez restartu prohlížeče.

  Vaše srovnání "proč je ActiveX hnusné svinstvo, a pluginy pro firefox jsou božská mana" odpovídá otázce "proč jsou autonehody hnusné, zatímco popcorn tak oblíbený". Když už se někdo rozplývá nad něčím u FF, bývají to extensions a nikoliv pluginy. Jinak AX je hnusné především proto, že až donedávna se AX běžně samo instalovalo/spouštělo, aniž by o tom uživatel věděl. To se vám s pluginy ve FF nestane.

  FF nic jako bezpečnostní zóny nemá. Evidentně vám to nepůjde na rozum, ale on je totiž ani nepotřebuje. Narozdíl od MSIE je FF aplikace na prohlížení webu, takže žádné kulišárny jako "teď si mysli, že prohlížíš lokální složky" a následná změna chování FF nehrozí. Prohlížeč sám potají nic neinstaluje a nemá bezpečnostní díry, které by potřeboval lepit nějakými bezpečnostními zónami. S Firefoxem totiž máte bezpečný celý internet - pokud si to sám vlastními kroky nepoděláte. Můžete si být jist, že prohlížeč sám o sobě vám počítač nepodělá. To se o MSIE říci nedá - mnoha a mnoha BFU jsem musel jejich počítače s MSIE čistit od značného počtu AX, popupů apod., k jejichž instalaci a spouštění po nich MSIE povolení nikdy nechtěl.

  Pokud by vám chybělo něco jak profily, čili např. abyste určitým webům zakázal určité javascriptové operace (nebo třeba taky všechny), na to máte haldu extensions. Ale to již není o bezpečnosti, ale o pohodlí. Přesto je to řešitelné.

  Ale vaše argumentace je úplně klasická. Ve chvíli, kdy se dozvíte, že technicky samozřejmě je řešitelné, aby i pod Firefoxem běhalo něco jako Windows Update, hned začnete hledat další záminky k útokům a teď jste si vybral bezpečnostní zóny. Když zjistíte po přečtení tohoto příspěvku, že něco takového FF nepotřebuje a proč, tak určitě přijdete zase s tím, že FF neumí zobrazovat desktop a jiné hovadiny. Mně velice bavíte. Ostatní asi tolik ne, když vám všechny příspěvky vypalcují, že normálně nejsou vidět. Je to škoda, protože dalšího srandistu jako vy jen tak nenajdou.