Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Firefox, Opera a nový HTML tag pro video od Sten - Specifikace je veřejná, ale zakazuje na jejím základě...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 12. 2007 22:33

  Sten (neregistrovaný)
  Specifikace je veřejná, ale zakazuje na jejím základě vytvořit přehrávač a Flash video dokumentované není. Takže vlastně otevřená není.

  Flash je složitý, protože nejde jen o tag, ale je nutné nahrát i přehrávač a správně jej nastavit (což už žádná sranda není).

  Tady souhlasím, navíc video i obrázky by měly být taky object (tak to je doporučené v XHTML 1.1 a bude v XHTML 2 a já s tím souhlasím, externí objekt jako externí objekt, proč dělat rozdíly a zavádět další zbytečné tagy).

  To jo, škoda, že většina dneska kromě videa neumí ani MNG ani SVG ani MathML ani SMIL.

  Jak jsem již napsal, Flash není otevřený. Theora mi přijde jako rozumná volba, nic lepšího otevřeného dnes neseženou (proč, proč musí být H.264 patentované?). Možná bych přidal i podporu kontejneru Matroska než jen ubohý OGG, který skoro nic dalšího neumí (třeba podpora titulků nebo více zvukových stop by někdy přišla vhod).

  Obojí je zlé, ale tohle není anarchie, protože je komerční firma (Opera) a komunita (Mozilla) chtějí domluvit na standardu (posílat W3C netřeba, pokud to uzavřou do tagu object).