Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Firefox zvažuje převzetí Flashe a čtečky PDF z Chromu od Filip Jirsák - Java WebStart aplikace je také distribuována ze serveru...

 • 2. 10. 2016 12:40

  Filip Jirsák

  Java WebStart aplikace je také distribuována ze serveru a běží na klientovi. V tomhle je úplně stejná, jako JavaScript, akorát neběží ve virtuálním stroji JavaScriptu, ale v javovském virtuálním stroji, a není distribuovaná jako zdrojový soubor JavaScriptu, ale jako přeložený bajtkód. JavaScript nijak benevolentní není, když tam máte chybu, tak se prostě celý skript ignoruje. To je velká nevýhoda oproti kompilovaným jazykům, kde se už při kompilaci odhalí spousta chyb.

  To, že je Java náročná na zdroje, není vlastností Javy, ale příslušné aplikace. Když budete mít stejnou aplikaci napsanou stejným stylem v JavaScriptu, bude na zdroje ještě mnohem náročnější.

  Kvůli WebStartu není nutné nic přizpůsobovat, jak už jsem psal – pokud máte na počítači nainstalovanou Javu, můžete si tam dnes (a už před pěti nebo před deseti lety) Java WebStart aplikaci spustit. Přizpůsoboval jste snad všechno okolo?

  Znovu připomínám, že se nebavíme o webech, ale o webových aplikacích.