Hlavní navigace

Názor ke zprávičce FreeBSD 13 definitivně skoncuje s GCC 4.2 od Miroslav Šilhavý - LLVM vzniklo z jediného důvodu. (...) ideologická averze...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 8. 2019 10:37

  Miroslav Šilhavý

  LLVM vzniklo z jediného důvodu. (...) ideologická averze vůči GPL, kterou má i FreeBSD. (...) V praxi jsem rád, že díky tomu máme místo jednoho dva vynikající svobodné překladové systémy, z nichž každý má své silné stránky a své slabiny, a to, že jeden z nich je GPL poskytuje garanci do budoucna.

  GPL odvedla (odvádí) nenahraditelnou práci a nelze pochybovat, že hnula světem. Už dávno ale nejsem přesvědčený, že GPL je garance do budoucna.

  Dnes ta licence začíná být trochu těsná, brzdí vývoj - to je vidět na tom, že dost přepisů projektů vzniká i kvůli tomu, aby GPL omezení kompenzovaly. LLVM je tím příkladem (asi je jedno, jestli to ideově hnal Jobs nebo někdo někdo jiný). Je vidět, že to jde, že motivace je dost velká.

  Zdá se mi, že mnoho lidí nechce vidět, že se GPL stejně nedodržuje. GPL dodržují akorát tak samotní vývojáři, brzdí sami sebe, ale licenční "zlodějíčky - megazloděje" stejně nemá kdo zažalovat, neví se kde žalovat, komu připadnout přísudek . Stačí se podívat na VMware, spoustu výrobců spotřební elektroniky - to jsou trhy, kde se točí miliardy a na podmínky GPL se z vysoka kašle.

  Osobně bych raději viděl vyvíjet úsilí, jak GPL (která vznikla z myšlenek osmdesátých, devadesátých let minulého století) reformovat do prostředí dvacátých let našeho století, aby i nadále sloužila světu.