Hlavní navigace

Názor ke zprávičce GitHub od října změní pojmenování nových repozitářů z master na main od Miroslav Šilhavý - @87vdf4vg82 To máte tak. Nedovolím si kritizovat cizí, do...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 9. 2020 7:53

  Miroslav Šilhavý

  @87vdf4vg82

  To máte tak. Nedovolím si kritizovat cizí, do nich mi nic není. Kritiku do vlastních řad (do kolegů, aťáků, uživatelů gitu) si dovolit můžu.

  Pro mě je celý tento spor jen otázka tolerance. Nikoliv ideový spor. Mě se spor o barvu pleti v USA netýká. Vidím situaci, kdy někteří kolegové a významné firmy přišli s nápadem, že by bylo lepší, korektnější, mít výchozí větev pojmenovanou main. Vysvětlili, že k tomu vidí důvody.

  Na základě znalostí, které mám, jsem dospěl k názoru, že taková změna má zanedbatelný až nulový technický dopad.

  Takže otázky, jestli "slovo za něco může", jaká je etymologie slova "master", jestli se jedná o hyterii vyvolanou BLM - všechny tyto otázky si vůbec nekladu. Nezajímají mě, žiju v prostředí, kde si na ně stejně nemohu udělat kvalifikovaný názor.

  Pro mě jsou "ve hře" pouze tyto otázky:
  1. Mohu vyhovět přání kolegů (asi z USA), aby se jako výchozí větev používala main? ANO
  2. Je pro takovou změnu dán důvod? NEVÍM, ALE Z OPATRNOSTI POČÍTÁM, ŽE ANO
  3. Způsobí mi to nějaké problémy? NE
  4. Způsobí to problémy jiným? NE, maximálně 10 sekund při zakládání nového repozítaře

  Toto když uvážím, a právě protože se NECHCI angažovat v přihlouplých oblastech boje BML, tak mi vychází, že je správné změnu provést. Jakmile bych měl začít posuzovat, dělat arbitra, jestli "slovo za něco může", či "jedná se o nátlak", už bych se tím angažoval. Dovolím si opravdu odsuzovat myšlenkové pochody svých kolegů, kteří, ačkoliv se narodili a žijí tisíce kilometrů od míst, kde problém vnímají, mají "jasný" názor na to, jak to je a jak to má být. O takových prostě vím, že jsou pouze nadutí omezenci (stejně jako si to myslím o Američanovi, který neumí rozlišit Česko od Čečenska, ale ví, že jeho názor na Evropu je správný jen protože se narodil pod vlajkou s pruhy a hvězdami).