Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce GitHub od října změní pojmenování nových repozitářů z master na main od anonym - Je stupidní nápad myslet si, že když zakážeme...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 9. 2020 8:53

  bez přezdívky

  Je stupidní nápad myslet si, že když zakážeme slovo zlo, tak zmizí všechno zlo světa. Je čistě výsledek efektu sociálních bublin, že lidé jsou emočně precitliveli a kvuli takove blbosti by se rvali do krve. Dost se bojim kam to umele zesilovani outrage povede, uz takhle nekteri oznacuji americkou spolecnosti na pokraji obcanske valky. Vsechno to zveda engagement a nastvanost, az to preroste ve skutecny konflikt tak se budou akcionari divit ze jim ty kusy papiru jsou k nicemu

 • 22. 9. 2020 13:23

  Ludolph

  Obavam se, ze stupidni je vas komentar. Kdyby si nikdo nic takoveho nemyslel, tak bychom se o tom tady ani nebavili.

 • 22. 9. 2020 15:24

  Filip Jirsák

  Vy si myslíte, že se lidé baví jenom o věcech, které reálně existují? Co třeba chemtrails, čipy ve vakcínách proti Covid-19, placatá Země? O těch se lidé baví, podle vás to vše existuje?

 • 22. 9. 2020 15:28

  Miroslav Šilhavý

  Kdyby si nikdo nic takoveho nemyslel, tak bychom se o tom tady ani nebavili.

  Ti co tyto změny nesou na bedrech, tak si opravdu nemyslí, že změnou slova vymýtí nějaké zlo. V takovou absurdní tezi to přetavují demagogové (v lepším případě), nebo hlupáci (v horším případě).

  Většinou se jedná o ten horší případ (hlupáci), ve kterých klíčí semínka demagogů. Mají potřebu se vyjadřovat k otázkám, kterým autenticky rozumět nemohou. Věřím, že naopak hloupému Američanovi by se mohl zdát groteskně zbytečné, že už nemáme něco tak "neutrálního" jako je Státní bezpečnost, v Německu Sicherheitsdienst, proč máme lídry a ne vůdce apod. Jsou to jen slova a přeci se jimi nic nemění, mohl by někdo hodnotit.

 • 22. 9. 2020 23:20

  - - (neregistrovaný) ---.dynamic.dsl.as9105.com

  @Miroslav Šilhavý

  Myslím, že k těm demagogům a hlupákům patří ještě jedna kategorie: naivové. Naivové, kteří si myslí, že ostatní pochopí jednoduché přirovnání.

  Argument státní bezpečností není platný. To byl účelový orgán spjatý přímo s mocí. Slovo master sahá až kdoví kam a má mnoho jiných konotací. My nemáme sice státní bezpečnost, účelový orgán té oné moci, ale za to máme pece, vlaky, transporty, dráty, provazy, obušky, doly, věznice ... dokonce máme Piráty nebo bavlnu. Někteří dokonce otročíme v práci a neřekl bych, že z toho slova má někdo deprese. Váš argument se Státní bezpečností nesedí.

  A to počkejte až zasednou zase do školních lavic a zjistí, že existuje "diskriminant".

  22. 9. 2020, 23:22 editováno autorem komentáře

 • 23. 9. 2020 13:26

  Miroslav Šilhavý

  A to počkejte až zasednou zase do školních lavic a zjistí, že existuje "diskriminant".

  Hezký příklad posunu významu slov. Diskriminace znamená rozlišování a diskriminant jest rozlišovačem. Přesto v běžné mluvě (aktuálně) vnímáme slovo "diskriminace" jakožto zkratku pro nepřípustné rozlišování podle rasy, vyznání, světonázoru atp., ačkoliv v odborných textech je pojem "diskriminace" zcela neutrální (např. diskriminuji uchazeče zaměstnání podle jejich schopností - což je korektní diskriminace).

  Smiřte se s tím, že houby záleží na tom, jak bylo slovo vnímáno (nevnímáno) před sto léty, ale jak je vnímáno v dnešním jazyce. Stejně jako "diskriminant" znamená "rozlišovač", jen výjimečně se používá v jiném spojení než jakožto rozlišovače u kvadratického polynomu.

 • 23. 9. 2020 14:36

  - - (neregistrovaný) ---.dynamic.dsl.as9105.com

  @Miroslav Šilhavý

  - o "před sto lety" není řeč, takže to přeskočím jako zavádějící moudro spíš tak do počtu aby to vypadalo ....

  Ono to spíš vypadá, že houby záleží na slovu, jeho užití a významech, ale spíš na tom, jestli si ho určitá skupinka všimne a podaří se jí do něj dostat nějaký obskurdní smysl nebo konotaci.

 • 24. 9. 2020 10:54

  Miroslav Šilhavý

  Ono to spíš vypadá, že houby záleží na slovu, jeho užití a významech, ale spíš na tom, jestli si ho určitá skupinka všimne a podaří se jí do něj dostat nějaký obskurdní smysl nebo konotaci.

  Ano, to je oblíbené laciné vysvětlení a můžete ho použít, ať už je to pravda, či ne. Nedá se totiž vyvrátit (ale ani dokázat). Jako vždy v historii se těchto jednoduchých "vysvětlení" chytají přihlouplíci a ujišťují se o jejich platnosti z obrazu, který předkládají masmedia.

  OK, beru, že to tak v mozcích funguje, ale myslím si o tom své.

 • 24. 9. 2020 14:08

  - - (neregistrovaný) ---.dynamic.dsl.as9105.com

  @Miroslav Šilhavý

  Jak víte, že je laciné, jednoducé a pro přihlouplíky (hezká sada faulů ad hominen), když se to nedá vyvrátit ani dokázat? Prostě to nevíte, jenom urážíte na základě pocitu, že jednoduché řešení musí být pro blbečky aniž byste se obtěžoval cokoliv doložit. A to ještě prokazatelně nemáte pravdu, protože ta masmédia prosazují naopak právě, to co Vy. Což už se doložit dá.

  Víte, ona právě ta jednoduchá řešení by často pomohla nejvíc. Uvedu příklad: Pošleme ukňouranou znuděnou drzou omladinu ke všem čertům a skutečně prozkoumáme, co je na tom a co k tomu skutečně mají co říct vědci bez urážek, nátlaku a ataků.
  Ale ne, to by bylo moc jednoduché, pro blblečky nebo přihlouplíky jak píšete. Lepší bude kdeco zbořit, přejmenovat, změnit, roky se o tom hádat, nátlak a kdoví co, pomalu občanská válka, pak po letech uvidíme a třeba zkusíme zase něco zbourat v naději, že davy nevybouřených děcek mají snad nějaké skutečné hodnocení a řešení ... To je to pravé, nejednoduché řešení. Hurá.

  24. 9. 2020, 14:10 editováno autorem komentáře

 • 24. 9. 2020 15:38

  Miroslav Šilhavý

  @87vdf4vg82

  Napsal jste hodně slov, ale meritum věci je v tom, že někdo považuje za velké téma se bránit přejmenování přihlouplé výchozí větve v githubu. Je klidně možné, že ten tlak je vyvolaný (nebo spíš zesílený) uměle. Zde nevím, a neumím ani posoudit vývoj angličtiny, ani vnímání v USA. Dovedu připustit obě varianty. Na druhé straně vidím jedince, kteří na to reagují hystericky a ze zásady změnu odmítají. Tuto "druhou stranu" však posoudit umím; jediný relevantní argument jsou scripty, které počítají s větví "master", což se dá vyřešit prostým založením této větve při zakládání nových repozitářů (starých se tato změna netýká).

  Takže jestli mi to dovolíte, tak si troufnu říct, že pokud mám na jedné straně argumenty, které jsou možná platné, a na druhé straně s jistotou neplatné (nevýznamné), tak můžu dojít jen ke dvěma závěrům: buďto jsou obě strany naprosto pošahané, nebo je pošahanější jen ta jedna, do které oborově vidím.

 • 24. 9. 2020 22:49

  - - (neregistrovaný) ---.dynamic.dsl.as9105.com

  @Miroslav Šilhavý

  Ještě je tu další možnost: použil jste argumentační klam Falešné dilema. A taky ad hominem a nepravdu - hystericky spíš reagují ti, kdo změnu prosazují. Obviňují ostatní jako rasisty a kdoví co ještě, dokonce pořádají nepokoje, štvavé kampaně a to i na pracovištích - kdy jste toto naposledy zažil kvůli Vašemu názoru, že se to má přejmenovat? Jenom Vy už jste tu nás odpůrce v tomto vlákýnku několikrát počastoval a neřekl bych, že se Vám toho dostalo stejnou měrou zpět. A proto si taky můžete říkat co chcete. Váš názor by byl přijatelný i dnešní hyperkorektní USA. Já bych se mohl bát o místo a to mám jenom názor, že toto slovo za nic nemůže. To je panečku zločin. A to je přesně to meritum věci - hony na slova a hry na revoluce. A v tom je to Vaše falešné dilema. Neustále přehlížíte fakt, že skutečným důvodem je kulturní revoluce - prosazování newspeaku a agrese vůči majoritě unášením významu slov ne nejaké scripty. Moc dobře víte, že ještě nedávno to problém nebyl, i černošští studenti v USA se mohli a dodnes mohou přetrhnout aby měli Master Degree nebo byli v MasterChef. Není to poprvé co to Vám osobně píši a neustále to jenom přehlížíte - děláte to schválně?

  24. 9. 2020, 22:50 editováno autorem komentáře

 • 25. 9. 2020 7:53

  Miroslav Šilhavý

  @87vdf4vg82

  To máte tak. Nedovolím si kritizovat cizí, do nich mi nic není. Kritiku do vlastních řad (do kolegů, aťáků, uživatelů gitu) si dovolit můžu.

  Pro mě je celý tento spor jen otázka tolerance. Nikoliv ideový spor. Mě se spor o barvu pleti v USA netýká. Vidím situaci, kdy někteří kolegové a významné firmy přišli s nápadem, že by bylo lepší, korektnější, mít výchozí větev pojmenovanou main. Vysvětlili, že k tomu vidí důvody.

  Na základě znalostí, které mám, jsem dospěl k názoru, že taková změna má zanedbatelný až nulový technický dopad.

  Takže otázky, jestli "slovo za něco může", jaká je etymologie slova "master", jestli se jedná o hyterii vyvolanou BLM - všechny tyto otázky si vůbec nekladu. Nezajímají mě, žiju v prostředí, kde si na ně stejně nemohu udělat kvalifikovaný názor.

  Pro mě jsou "ve hře" pouze tyto otázky:
  1. Mohu vyhovět přání kolegů (asi z USA), aby se jako výchozí větev používala main? ANO
  2. Je pro takovou změnu dán důvod? NEVÍM, ALE Z OPATRNOSTI POČÍTÁM, ŽE ANO
  3. Způsobí mi to nějaké problémy? NE
  4. Způsobí to problémy jiným? NE, maximálně 10 sekund při zakládání nového repozítaře

  Toto když uvážím, a právě protože se NECHCI angažovat v přihlouplých oblastech boje BML, tak mi vychází, že je správné změnu provést. Jakmile bych měl začít posuzovat, dělat arbitra, jestli "slovo za něco může", či "jedná se o nátlak", už bych se tím angažoval. Dovolím si opravdu odsuzovat myšlenkové pochody svých kolegů, kteří, ačkoliv se narodili a žijí tisíce kilometrů od míst, kde problém vnímají, mají "jasný" názor na to, jak to je a jak to má být. O takových prostě vím, že jsou pouze nadutí omezenci (stejně jako si to myslím o Američanovi, který neumí rozlišit Česko od Čečenska, ale ví, že jeho názor na Evropu je správný jen protože se narodil pod vlajkou s pruhy a hvězdami).

 • 26. 9. 2020 9:51

  - - (neregistrovaný) ---.dynamic.dsl.as9105.com

  @Miroslav Šilhavý

  "Toto když uvážím, a právě protože se NECHCI angažovat v přihlouplých oblastech boje BML, tak mi vychází, že je správné změnu provést"

  Here we go ... nechcete se angažovat, tak laskavě neposuzujte kdo že je omezenec a držte se svého původního "já udělám co se mi řekne".

  Vy se totiž podvolíte bez nějakého přemýšlení, ok to je vaše věc, ale pak najednou začnete přemýšlet a odsuzovat ty, kteří se nepodvolili tomuto tlaku nebo si vůbec dovolí mít názor - s přidáním urážek a nějakých slaměných panáků. No to se pak tím angažujete velice rychle.


  To máte tak. Ony ty firmy, ti Vaši kolegové, s tím přišli právě po tom ideologickém nátlaku. To je sdělení, které jde ještě o krok napřed než Vy vidíte, nebo jste vůbec ochoten vidět.
  A toto co se děje, už jde vlastně i za hranu ideologie. Toto už je přímo součást životního stylu "to be offended" a poslední dobou jsem si čím dál tím víc a víc jistý, že se díky komunikačním technologiím vykristalizovaly skupinky, jejihž konstantní ublížené pocity jdou daleko za hranice psychózy. Těžko se odhaduje jestli je to nějaký rostoucí trend protože nemám data z minulosti kdy neexistovala amplifikace komunikačními technologiemi, možná je někdo má. Je ale dost možné, že takové procento takto nemocných lidí existovalo vždy, jenom jaksi každý sám o sobě. A to pak taky vysvětluje jak je možné, že se díváte na demostraci proti rasismu, kde bílé děcka řvou na dospělé afroameričany, že mají být offended, že jsou oběťmi rasismu a když s tím nesouhlasí, tak jsou jako rasisti okamžitě napadnuti taky. Chci tím říct, pokud jste dočetl až sem, že podhled na situaci pouze brýlemi pracovníka IT je pěkně omezený, protože to celé začíná úplně jinde. Dívat se na to pouze skrze úzký koridor IT je vaše rozhodnutí, pak ale nenapadejte ostatní, nemoralizujte je a nevynášejte ideologické soudy.

  Já nezpochybňuji, že se tomu dá vyhovět. Dokonce můžeme vetev pojmenovat i "duhová víla" ale to, že něco jde, ještě přece není podstatný důvod pro to, to udělat.

  26. 9. 2020, 09:54 editováno autorem komentáře

 • 22. 9. 2020 18:11

  - - (neregistrovaný) ---.dynamic.dsl.as9105.com

  @Ludolph

  Podle pana Jirsáka je totiž asi možné, aby si to nikdo nemyslel a přesto se o tom lidi bavili. Pominu, že odkazuje na "reálně existují", což nikdo nezmínil.

  Měl jste se nechat poučit už v jeho prvním příspěvku kde oznámil, že si to buď nemyslíte a nebo nemáte soudnost. Jenom se usmívám při vzpomínce na rozhovor minulý, kde mne ujišťoval, že když zmizí slova, zmizí i problém, protože to lidem nebudou ta slova připomínat. Úsměvné.

 • 22. 9. 2020 23:37

  Filip Jirsák

  Jenže oni se o tom lidi nebaví. S myšlenkou, že „že když zakážeme slovo zlo, tak zmizí všechno zlo světa“, přišel Staroucz v této diskusi jako první. A v jiných diskusích byste ji také hledal marně jako názor, který někdo opravdu zastává. Je to klasický slaměný panák.

  oznámil, že si to buď nemyslíte a nebo nemáte soudnost
  Ne, nic takového jsem nikde nenapsal.

  kde mne ujišťoval, že když zmizí slova, zmizí i problém, protože to lidem nebudou ta slova připomínat
  Ani to jsem nikde nepsal.

  Ve vašem komentáři jsou tři myšlenky, a všechny tři jsou založené na tom, že jste nepochopil jednoduchý text. To není moc dobrá bilance.

 • 23. 9. 2020 15:47

  - - (neregistrovaný) ---.dynamic.dsl.as9105.com

  Opravdu?

  "Ten stupidní nápad jste ale vymyslel vy, nikdo soudný si nic takového nemyslí." [Filip Jirsák]

  ... "nikdo soudný si nic takového nemyslí" - takže pokud si to myslí, není soudný.

  Slaměný panák to není. To jenom Vy jste nepochopil, že to od něj byla taková nadsázka, aby ten princip pochopil každý. Evidentně se nepodařilo.

  A pletete se i v posledním odstavečku. Nesouhlas s Vaším géniem neznamená nepochopení textu. Vtipné, protože to vypadá, že jste to zrovna Vy, kdo nechápe jednoduchý text, když očividné přirovnání principu berete jako doslovné prohlášení a pak se s tím perete. Často používaná manipulace na demagog.cz. Asi jako bych se s Vámi hádal, že nemáte pravdu, protože ten panák často bývá i ze sena.

 • 22. 9. 2020 13:28

  Michal Kubeček

  Jestli ono to není spíš naopak: že jste se rozhodl každého, kdo si něco takového myslí, označit za nesoudného...

 • 22. 9. 2020 15:21

  Filip Jirsák

  Tak ukažte někoho konkrétního, kdo si myslí, že „když zakážeme slovo zlo, tak zmizí všechno zlo světa“. Pak se můžeme bavit o tom, zda je soudný nebo není.

 • 22. 9. 2020 18:14

  - - (neregistrovaný) ---.dynamic.dsl.as9105.com

  @Filip Jirsák

  Minule jste mi tvrdil, že odstatněním slov zmizí problém. A to protože už to lidé nebudou mít v hlavě prostřednictvím těch slov.

 • 22. 9. 2020 23:40

  Filip Jirsák

  Ne, netvrdil. A abych vás ušetřil sepisování dalších zbytečných komentářů – nikoho nezajímá, co jsem podle vás napsal, protože každý si může přečíst, co jsem doopravdy napsal. Takže mé komentáře přebásňovat nemusíte.

 • 23. 9. 2020 15:48

  - - (neregistrovaný) ---.dynamic.dsl.as9105.com

  @Filip Jirsák

  To se nebojte. Chtěl jsem to dohledat, ale nedá se to číst, tak jsem to po pěti minutách vzdal. To bych mohl zrovna začít číst vědu v Aha! ...

 • 23. 9. 2020 23:19

  Filip Jirsák

  Ono by to stejně dopadlo jako v této diskusi. Nejprve byste napsal něco, co jsem nikdy netvrdil, pak byste tvrdil, že jsem nepochopil nadsázku. Pak by se ukázalo, že nadsázka může něco zveličit, ale pokud je něco nepravdivé od základu, není to žádná nadsázka, ale lež, tak byste se potichu vypařil.

 • 22. 9. 2020 11:21

  - - (neregistrovaný) ---.dynamic.dsl.as9105.com

  @Starouscz

  Někteří američtí komentátoři o tom referují jako o "Kultruní občanské válce", což je podle mě velmi výstižné.

  Smutně dodávám, že nějaká ta vražda s politickými motivy se v USA stane prakticky každý týden. V mainstreamu je to samozřejmě uhlazené a někdy i přímo lžou, často i prokázáno, ale jinak v podstatě každý týden. Naposledy co vím, tuším partička antifa doběhla s výkřikem "Támhle jsou nějací" (podle svědků) dva muže a jednoho zastřelili. Mainstream několik dnů navzdory tomu píše: "Motiv neznámý". To je válka v ulicích. Jsou státy, kde s čepicí MAGA riskujete život.