Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Google chce zrychlit internet pomocí QUIC od Karel - Laicky řečeno ano. TCP a UDP jsou dva...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 7. 2013 11:38

    Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

    Laicky řečeno ano. TCP a UDP jsou dva nezávislé protokoly. Každý se hodí na něco jiného. Zabezpečený protokol postavený nad UDP je jedna z prvních úloh, která se řeší v předmětu "Lokální sítě" na VŠ. Je plno případů, kde se UDP hodí více než TCP. Kupříkladu síťové hry běžně používají UDP, protože je rychlejší, zvládá větší objemy dat a umí "zapomeň na to, pošlu to znovu".

    Pro HTTP se kdysi zvolilo TCP. Možná je opravdu na čase přijít s nějakým SkoroHTTP protokolem postaveným nad UDP. On to není první pokus. TCP funguje nelépe na malá a pomalá data. Na druhou stranu je velmi jednoduché ho použít. S UDP je to sice více muziky, ale také je s tím hodně práce, protože si musíte implementovat vlastní protokol na identifikaci rámců a jejich sestavování.

    Situace dnes je trochu jiná, než před 20 lety. Počítače mají velké množství paměti, sítě zvládají velké datové toky, spolehlivost doručení je dobrá, ale latence je pořád velká. Protokol stavějící na UDP a oknech má potenciál fungovat řádově lépe než TCP, které okna neumí (dokud se první packet nepotvrdí, tak se další nepošle).