Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Google přestal spolupracovat s Huawei od Petr Soukup - Není ale přece problém podpořit alternativní transparentní google...

 • 20. 5. 2019 18:29

  Petr Soukup

  Není ale přece problém podpořit alternativní transparentní google play alternativu, nemusí to být zrovna vlastněné Huawey. Renomované firmy nejsou typickými dodavateli aplikací na google play. A i z těch renomovaných mnoho stále kupuje zařízení Huawey bez ohledu na řeči o sankcích. Ty sankce nemají žádný právní základ dokonce ani důkaz. A to je právě to proč v USA zuří a zjevně museli zmáčknout i google. Na ostatní mají páky mnohem horší blížící se žádným.

  Existuje spousta stránek, kde je možné stáhnout APK soubory okopírované z google play. Nějaká prává zdá se nikdo neřeší, některé z těch stránek působí dost věrohodně. Má to velký význam v tom, že spoustu starších aplikací google z play odstranil a nezbývá tedy než to stahovat jinde. Nenarazil jsem ale na žádnou co by to uměla jedním klikem přímo z androidu. Stahovat lze tradičně jen to co je aktuálně na google play. Jak moc ale má technický problém aby se prosadila konkurence google play je hodně technická otázka, která zjevně nebude úplně jednoznačná.

  Také by mne zajímalo jak si google pohlídá, aby si ty "zakázané" aplikace neinstalovali sami uživatele? Nějaký článek na téma jak si google nad androidem drží moc, přestože je většina opensource by se hodil. Jaké má pak páky na výrobce a uživatele. Výrobce neskutečně prudí s licencováním a certifikací, což má zjevně i nějaké pozitivní důsledky. Téměř všichni se s tím už smířili. Jaké jsou ale možnosti aby se výrobci opravdu tomu vzepřeli? Asi se o tom nyní hodně začne mluvit a poodhalí se snad hodně zákeřně skrytých věcí, které pomáhají google vrtět androidem.

  Jaký je vůbec problém mít vlastní neoficiální aplikaci google play, která by stahovala aplikace přímo z google play? APK lze stáhnout přímo z webu, ale je třeba google play obelstít jakýmsi pluginem. Pak se obyčejný prohlížeč pro google play dovede tvářit jako konkrétní model telefonu.

  Ještě horší je situace s appstore, kde neexistuje způsob jak si nainstalovat aplikaci jinak než z jejich store. Leda do rootnutého telefonu. Tam jim to snad antimonopolní úřady zatrhnou.

  Osobně bych alternativní více otevřenou větev androidu nezávislou na google moc uvítal. Arogance google už bylo dost, začíná se nyní chovat jako kdysi Microsoft. Moc zkazí každého.