Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Google v USA nabídne uživatelům test na depresi od Lael Ophir - No... ne. Saudská královská rodina je relativně liberální,...

  • 29. 8. 2017 4:02

    Lael Ophir

    No... ne. Saudská královská rodina je relativně liberální, a prosazuje svoji agendu v zahraniční politice, obraně, financích a spol. Potomci Abd al-Wahhaba (Al ash-Sheikh) jsou vedoucí náboženskou autoritou, a tradičně se stará o vzdělání, rodinné právo apod. V praxi například Saudové chtěli zavést semafory, a Wahhabové protestovali, že to zničí islámský charakter země :). Saudové si to prosadili, ale podobné spory jsou tam velmi časté. Ona je to také velmi konzervativní a silně kmenová společnost, do míry, kterou si u nás neumíme představit. Saudové vědí, že vládnout proti vůli obyvatel lze jen po omezenou dobu, takže se na jedné straně snaží zemi modernizovat, ale na druhé straně to nechtějí dělat proti vůli obyvatelstva. Jeden z princů to komentoval tak, že se modernizace nesmí příliš tlačit. Máme se prý podívat, jak v Íránu chodily slečny v minisukních, na íránských ambasádách nalévali hostům alkohol... až do toho obyvatelé praštili, a od té doby mají teokracii.

    V Jemenu je rozšířená jiná větev sunitského islámu než v Saudské Arábii. Tamní vláda je sunitská, a nějak mi uniká, jak Saudové mají bombardováním šíitských povstalců prosazovat wahhabismus.