Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Harmonizace patentového systému od ja - Americký patentový systém je velmi nebezpečnou záležitostí. Asi...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 5. 2008 10:09

    ja (neregistrovaný)
    Americký patentový systém je velmi nebezpečnou záležitostí. Asi by se to chtělo zamyslet nad "nebezpečím amerického patentového systému na na Evropskou a ryze českou ekonomiku" . řekl bych že to není problém jen OpenSource, ale mnoha výrobních podniků. Nezapmeňme že američani si patentují kde co, dokonce mají patentované i obchodní nebo marketingové postupy. Jde často o věci, které by běžného člověka ani nenapadlo patentovat. Kdybychom měli zaplatit za všechny patenty, které v ČR používáme tak bychom se stali velmi chudou zemí!

    Důrayně vyzívám všechny aby aktivně bojovali proti patentové politice ! Jinak budeme za pár let fakt všichni v ... !
  • 26. 5. 2008 11:59

    jára (neregistrovaný)
    ano; je zvláštní jak Evropská Unie, jindy tak starostlivá máma všeho evropského hospodářství, jde tak snadno na ruku Americe v oblasti IT - a přitom i z čistě ekonomického hlediska je to pro Evropu naprosto nevýhodné
  • 26. 5. 2008 14:23

    JardaP (neregistrovaný)
    Patrne loby patentovych pravniku ma nezanedbatelny vliv. Chteji-li si nahrabat, musi protlacit patenty, i kdyby trakare padaly. O obecny zajem tady vubec nejde.
  • 26. 5. 2008 15:39

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Evropská Unie, starostlivá máma pěstovatelů tabáku, kterým dává dotace, a pak bojuje proti kouření :). Starostlivá máma, díky jejíž systému zemědělských dotací máme v EU výrazně dražší potraviny, než ve zbytku světa (a vyšší daně k tomu). EU, která vymyslela systém kvót na cukr, takže podnikatelé smí vyrábět cukr jen do výše "přídělu". EU, která zakázala rozšiřování vinic, aby nerostla konkurence současným vinařům. Je to ta EU, o které mluvíte?
  • 26. 5. 2008 14:17

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    S podivem jsou USA bez nadsázky IT velmocí, kdežto Evropa je, jak říkáte, v ... .
  • 26. 5. 2008 15:28

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Microsoft, IBM, Oracle, Sun, HP, Unisys, Dell, ... Kdo že je tedy tou IT velmocí dnes? Je to Francie, nebo Polsko?
  • 26. 5. 2008 17:15

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    To je nesprávně položená otázka. Správně je to "proč jsou USA IT velmocí, se svým údajně nevýhodným patentovým systémem". Jestli patentový systém USA škodí, to nevím. Faktem je, že je zralý na revizi, protože zkoumání patentovatelnosti při registraci patentu se zjevně nevěnuje patřičná pozornost.

    Důvodem, proč jsou USA IT velmocí, je zřejmě více. Viděl bych za tím obrovský jednotný trh, tendenci využívat příležitostí, rychlé zavádění nových technologií, vysokou efektivitu práce, vysokou koncentraci kapitálu, a možná i kvalitní univerzity.
  • 26. 5. 2008 19:19

    ABC (neregistrovaný)
    To máte pravdu. Ještě bych připojil historické příčiny: v USA, která byla po válce jediná nezničená ekonomika a vyráběla polovinu světového objemu průmyslu, počítačová "revoluce" začala. Jako v první zemi se tam studenti a vědci začali seznamovat s počítači. Měli výhodu, že začali jako první.
  • 26. 5. 2008 19:29

    non (neregistrovaný)
    To je nesprávně položená otázka i odpověď. USA už dnes opravdu přestávají být nějakou IT velmocí i když historicky nějaký čas se udržely. Nebude trvat moc dlouho než je Čína a spol předežene. Co třeba Lenovo to se počítá taky do těch USA firem nebo jinam :-) ? Kde je dnes takový kdysi neotřesitelný kolos jako AT&T ? Podobný konec nevyhnutně čeká i Micosoft, zlatá léta těcho IT top firem pomalu končí, mění se globální podmínky atd... otázka je jak se s tím dokážou vyrovnat.
  • 26. 5. 2008 21:48

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Čína předežene USA jako IT velmoc? Stát, kde je 10% negramotnost, a GNP na hlavu je 9x nižší než v USA (přepočtem parity kupní síly)? LOL. Nepleťte si lisování plastů a skládání krabic ze součástek s core businessem.

    Neotřesitelný kolos AT&T byl rozdělen, a žije si celkem dobře. Viz:
    http://www.youtube.com/watch?v=RcMC8aUkvq0

    MS samozřejmě může skončit, jako každá jiná firma. Není to nevyhnutelné, ale je to pravděpodobné. Ovšěem totéž se dá předpokládat o Coca Coly, IBM, Oracle, Sunu, HP, a v podstatě jakémkoliv jiném businessu. Záleží jen na kvalitě managementu, štěstí, a schopnostech konkurence. Nějak mi ale uniká, jak z toho plyne, že Čína v IT za nedlouho předežene USA :)
  • 27. 5. 2008 8:26

    R (neregistrovaný)
    A ako do toho zapada firma Asus? Vedia navrhnut, vyrobit a predat take produkty (HW+SW), ktorym sa tazko konkuruje (Eee PC, Linuxove routery).
  • 27. 5. 2008 9:01

    Karel (neregistrovaný)
    Jde o to, co chápete jako IT velmoc. Pokud mluvíte o velkých firmách, pak ano, USA je IT velmocí. Pokud o rozmanitosti produktů, inovacích a životnosti malých IT firem, pak ne, USA je na tom hodně špatně.

    A důvodem jsou mimo jiné i patenty. Malé firmy prostě mají v USA smůlu. Jediná jejich šance je rychle sehnat kupce a stát se součástí nějakého velkého molochu, který se za ní postaví. Pokud zkrátka sami nemáte v ruce dostatečný počet patentů (je víceméně jedno jaké), kterákoliv větší firma vás může finančně zruinovat. Musíte mít buď dost peněz, abyste patentový spor dotáhl do konce (to stojí hodně peněz a táhne se to někdy i desítku let), nebo strašit protiútokem.

    Ale nám to vlastně vyhovuje, znám hned několik českých firmiček, které dodávají do USA software ve velkém. A důvod proč na stejném trhu neuspěje americká firmička? 1. má větší náklady, 2. má nesrovnatelně horší právní situaci.
  • 27. 5. 2008 9:11

    ToM (neregistrovaný)
    Ale jděte. Odpovídat na otázku otázkou...

    Žádná nesprávně položená otázka. Ta vaše se ptá na něco jiného. Za tou svou otázkou si stojím, ale chápu, že se té odpovědi chcete vyhnout :-)

    Mimochodem odpověď na tu vaši by mohla být třeba taková: Protože patentový systém nemá na rozvoj žádný podstatný vliv obzvlášť, když je v USA tento patentový systém paralyzovaný velkými společnostmi (ty, které jste jmenoval jako "tahouny").
  • 26. 5. 2008 16:15

    cortex.sk
    na tom, ze usa boli kedysi uplne inde ako zvysok sveta sa podpisalo niekolko faktorov a to napriklad 2svetova vojna a politicke zriadenie po nej v europe. tiez sa treba na tieto spolocnosti pozriet z ineho hladiska ako zistovat kde maju sidlo, odkial maju vacsiu cast spickovych zamestnancov? nebude to nahodou europa a ine casti sveta? ako raz jeden mudry clovek povedal, americke deti nemaju cas studovat vedy, americke deti studuju biznis. a netvrdil by som ze spolcnosti ktore si vypisal su svet it, zabudol si na isv a jednotlivcov pisucich free a open source software. a aby som nepisal celkom mimo, myslis ze tie spolocnosti maju radost z toho, ze pri vyvoji vlastnych produktov musia pozerat ci uz nejaky iny patentovy troll nema patent na nieco trivialne? ja myslim ze nie
  • 26. 5. 2008 17:25

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Když píšete slovensky, zkuste prosím používat velká písmena, a nejlépe i diakritiku. Bez toho je ten cizí jazyk fakt mizerně čitelný. U češtiny mi to vadí také, ale nemám kvůli tomu tak silný odpor to číst. Podotýkám - nic proti slovenštině, Slovákům, komukoliv nebo čemukoliv ;)

    WW2 samozřejmě Evropu těžce poznamenala, a její následné rozdělení tu naší část ještě dorazilo. Ovšem buďme upřímní, za to si Evropané mohou sami. Nikdo je nenutil se zabíjet po milionech kusů, a to dvakrát krátce po sobě.

    Většina Američanů pochází z Evropy či jiné části světa, takže to nepřekvapí u lidí v IT. A samozřejmě počet lidí schopných pracovat v IT je nízký, takže pokud je jich potřeba hodně, je třeba je stahovat z celého světa. Všimněte si ale, že se nestahují do Francie nebo Polska, ale do USA.
  • 26. 5. 2008 17:32

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Já zapomněl na ty ISV a autory open source. ISV se samozřejmě počítají. Ale v USA mají daleko lepší naději se uplatnit. Mají obrovský trh. Když uvedete produkt na trhu pro 10M lidí (počítejme pro jednoduchost obyvatele, nikoliv počty PC), asi ho prodáte méně kusů, než na trhu pro 300M lidí. Navíc USA přejí inovacím, takže je daleko více pravděpodobné, že firma koupí počítače a SW.

    Autory free a open source bych nepočítal. Obrat ve světě open source je zlomkem procenta obratu IT. Navíc z toho malého kousku je mnoho open source firem opět z USA (třeba RedHat, Novell).
  • 26. 5. 2008 19:22

    cortex.sk
    S uplatnením ISV na americkom trhu samozrejme musím súhlasiť ale s tvrdením, "Navíc USA přejí inovacím,.." nesúhlasím vôbec. A to z jednoduchého dôvodu, softvérové patenty brzdia vývoj a bránia inováciám v IT. Práve spomínané firmy ako RedHat alebo Novell, ktoré prinášajú nové nápady a inovácie nie sú 2x nadčené "americkým" patentovým systémom.
    "Obrat ve světě open source je zlomkem procenta obratu IT" to je samozrejme tiež fakt, ale nejako mi nesedí, že obrat spoločností by mal odzrkadľovať množstvo inovácií, ktoré do odvetvia priniesli(v it to teda platí určite)
  • 26. 5. 2008 22:37

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    To, jestli USA přejí inovacím, v kontextu nesouvisí s patenty. Jde o to, že americká firma bude ta, která nasadí dynamo, elektromotor, počítač, B2B systém, a řadu dalších věcí. Ona to o pár let až desítek let udělá i evropská firma, ale to je už pozdě.

    Množství inovací těžko měřit (zvláště u Linuxu, který je de-facto reimplementací POSIXu, v čemž moc invence není). Někteří pravda používají počet patentů jako měřítko inovace přinesené danou firmou.
  • 27. 5. 2008 9:35

    ABC (neregistrovaný)
    Linux není jen implementace POSIXu. Snaží se POSIXu ve věcech, které se tam řeší, co nejvíc držet, ale je toho tam mnohem víc. Plně implementovat POSIX byste mohl nejspíš i ve více než stokrát kratším kódu. Ten zbytek jsou věci "nad POSIX".
  • 27. 5. 2008 12:37

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Pravda je, že Linux není POSIX compliant. A pokud hovoříme o kernelu a libc, tak každý pokus o systém unixového typu, držící se POSIXu, by zřejmě dopadl rozsahem dost podobně. Pravda, nebylo by nutné opisovat spoustu věcí ze starých unixů tak doslovně, kernel by nemusel být monolitický atd.

    Ty věci nad kernelem a libc jsou POSIX utility (ty jsou jasně dané, tedy bez invence), technologická příšernost jménem X11 (opět implementace existujícího), a dvě prostředí Gnome a KDE (včetně frameworků GTK a Qt). Gnome/GTK je silně inspirováno ostatními GUI systémy, KDE totéž, Qt je platforma komerční firmy.
  • 26. 5. 2008 19:09

    cortex.sk
    v kontexte tohoto vlákna.."Všimněte si ale, že se nestahují do Francie nebo Polska, ale do USA.", to je len logický dôsledok vývoja usa po druhej svetovej vojne aj v oblasti it.
  • 26. 5. 2008 22:34

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Zcela s podivem třeba stát Izrael vznikl po WW2, a je to také technologická velmoc. Na rozdíl od Evropy, v Izraeli se po WW2 pásly kozy, tedy tam kde nebyl písek. Je zaostávání Evropy opravdu důsledkem WW2?
  • 26. 5. 2008 15:30

    ABC (neregistrovaný)
    Evropa je na tom relativně dobře. Protože tam počítačový boom začal později, není z Evropy tolik software, co je vidět, ale třeba oproti Japonsku, kde softwarové patenty mají také, je to velmoc.
  • 27. 5. 2008 10:13

    Karel (neregistrovaný)
    Evropa je na tom bledě, ale v jiném úhlu pohledu. Jakožto postkomunistická země jsme nasedli do rozjetého vlaku a učili se od toho největšího - od USA. I dnes má plno lidí poněkud zastřené obzory a "americké" myšlení. Zajímavé je vyjet si někam za hranice, například do Holandska, do Belgie, do Francie. Člověk tam najednou zjistí, že v Evropě je hromada software a že to, co známe my, je jen špička ledovce, na které sedí USA.

    A právě tohle mnoštví SW v Evropě je ten problém - holandský SW je výborný, ale je v holandštině, francouzský software je výborný, ale je ve francouzštině. I švédi mají dobrý software, ale je ve švédštině. Předpokládám, že tohle platí obecně, ale sám jsem to zkoumal na ERP systémech a systémech pro projektové řízení a týmovou komunikaci. Před zhruba 3-5 lety byl technologickou špičkou pro týmovou spolupráci software od holandské firmy Exact. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom polemizovat, ale to je zhruba tak všechno, co se s tím dalo dělat. A proč nepřeválcovala světový trh, ačkoliv dostávala ceny a uznání po celém světě? Ten software byl v holandštině. Sice existovaly překlady do angličtiny (dokonce i do češtiny), ale to byly nadšenecké překlady (český překlad dělal šikovný pán, který ovšem neuměl holandsky a tak překládal se slovníkem v ruce), které totálně zruinovali jednu z nejdůležitějších předností - intuitivnost. Nakonec se odhodlali udělat novou verzi komplet v angličtině, ale jako obvykle - když už se dělá taková zásadní změna, tak se přidá několik dalších a ... výsledek se nějak nepovedl.

    A pak tu máme jiný SW, krásné ERP pro malé a střední podniky. Kvalitní, nové technologie, úžasné možnosti integrace s jiným SW včetně MS Office, reporting na špičkové úrovni atd. Hodně velkých firem se tu inspirovalo a určitě není náhoda, že pár let po té, co se něco objevilo v tomto ERP se podobná funkce objevuje i u SAPu, MS Navision atd. A kde je tedy problém, proč to nemá každý? No protože je to ve francouzštině a firma nemá ambice překročit hranice Francie. Sice prodává licence i do jiných států EU, ale nikdo vlastně nedokáže aplikaci přepožit ani do angličtiny (autoři sice použili moderní technologie na kde co, ale o lokalizaci ani internacionalizaci nikdy neslyšeli. Nebo jsou to takoví patrioti, že se tomu naopak brání.) U nás v čechách je už tak nějak zakořeněno, že názvy proměnných se píší v angličtině, stejně tak jako komentáře. Jedna z prvních věcí co se na projektech řeší je překlad do jiných jazyků a někdy se to řeší i tak, že se píše primárně v angličtině a pak se překládá zpět do češtiny. Ale tohle je naše novodobé myšlení, které je pro-americké a v Evropě zatím moc nefunguje. A proto je tu hromada evropského SW, o kterém si ani nepřečteme...

    Příkladů bych měl víc, prostě v Evropě je dost i "high end" software a USA v kvanitě a kvalitě nemá navrch. Jediné co jim jsem ochoten přiznat jsou největší molochy typu IBM, Sun, Microsoft atd.
  • 27. 5. 2008 13:29

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    V zahraničí trávím desítky procent času (někdy až moc desítek procent), takže si dovolím hodnotit. SW trh v západní Evropě je samozřejmě o něco vyspělejší, než u nás. A opět to bývá větším trhem (v případě té Belgie počítejme jako trh severní Belgii plus Holandsko, a jižní Belgii plus Francii), a vyšší koupěschopností firem i obyvatelstva.

    V každé zemi můžete najít SW, který je dobrý. Typicky vyhovuje lokálním podmínkám, a je v dané zemi populární. Ale málo který výrobce je schopný takový SW dobře opracovat, přeložit, a vstoupit s ním na globální trh. A když se o to pokusí, zpravidla to nevyjde (viz co píšete o Exact). Podobně jsou na tom samozřejmě i americké firmy - také se tam píše hromada SW, a uspěje jen některý (což je o kvalitě managementu, regionálních odlišnostech typu odlišného jazyka, odlišné legislativě apod). A podobně jako člověk z Polska nevidí český SW pro tetovací studia a kadeřnické salóny, z ČR zase nevidíte jiné americké produkty, než ty globální.

    Pár namátkou vybraných příkladů úspěšného evropského SW (resp. výrobců):
    - SAP AG - původně německá, dnes opravdu globální firma, 115 poboček, 121000 instalací; celosvětově velmi úspěšná. Mezi zákazníky patří: Automobilový průmysl - VW, Škoda Auto, BMW, Honda a další. Banky - Česká Spořitelna, China Merchants Bank, Bank of Ireland, Erste Bank Group, Nedbank Group, Wells Fargo. High tech - Royal Philips Electronics, KLA-Tencor Corp. Zajímavostí je, že SAP je s námi od sedmdesátých let.
    - Navision - úspěšný ERP dánské firmy Navision Software. V roce 2002 koupen Microsoftem, přejmenován na Microsoft Dynamics NAV.
    - Damgaard - výrobce ERP systému Axapta. V roce 2002 koupen Microsoftem (spolu s Navision), a přejmenován na Microsoft Dynamics AX.
    - Software602 - původně 602. ZO Svazarmu, kde pánové psali SW. Od roku 1996 má pobočku v USA. Úspěšný lokální produkt T602 časem podlehl konkurenci Wordpefrectu, AmiPro a MS Wordu. O poznání méně úspěšný kancelářský SW 602PC SUITE byl zabit uvolněním OpenOffice (těžko prodávat za peníze něco, co dává jiný zdarma). V současné době se soustředí na prodej SW české státní správě. Můj dojem je, že pobočka v USA jim umírá.
    Samozřejmě přispějte do seznamu, pokud máte čím

    Faktem ovšem je, že USA jsou na tom s výrobou SW daleko nejlépe. Vyjma hromady lokálních výrobců sídlí v USA řada firem produkujících globální SW, výrobci polovodičů, HW i počítačů (byť mají továrny různě po světě).
  • 27. 5. 2008 14:32

    R (neregistrovaný)
    No napriklad najvacsi vyrobcovia zakladnych dosiek: Asus, ECS/PC Chips, GigaByte, MSI, Foxconn. Vsetko Cina. A nie su to len tovarne, robi sa tam aj navrh. Potom sa takato doska zoberie a da sa do "americkeho" HP.

    A co korejsky Samsung? Jeho laserove tlaciarne predava DELL aj Xerox, DRAM a flash pamate su vsade.
  • 27. 5. 2008 15:06

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Samozřejmě, výrobci základních sedek skládají "krabice" z čipů. A postupně se učí. Taiwan (podle některých Čína) je velmocí ve věci výroby, protože tam američané výrobu umístili.

    Jižní Korea je samozřejmě také v hlediska IT zajímavá, spolu s Taiwanem je daleko před Evropou.