Hlavní navigace

Názor ke zprávičce HitHitová kampaň na téměř desetileté soudní výlohy majitele ukradeného notebooku od Filip Jirsák - Nezáleží na tom, jak je to pojmenované. Záleží...

 • 21. 11. 2020 21:58

  Filip Jirsák

  Nezáleží na tom, jak je to pojmenované. Záleží na tom, co to fakticky je. Žurnalistické se dělí na dvě velké skupiny – zpravodajství a publicistiku. A publicistika to rozhodně není. Je to informování o nějaké aktuální událost, tedy nepochybně jde o zpravodajství.

  Neobjektivní je to z toho důvodu, že to vyvolává dojem, že těch deset let soudních sporů bylo kvůli tomu ukradenému notebooku. Ale ono to byl spor kvůli zásahu do práv na ochranu osobnosti.

  Ta zprávička ale není jenom o tom, že vznikla kampaň. Těch informací je tam mnohem víc, a jsou zavádějící. Když si to přečte někdo, kdo o té věci nic neví, získá o tom problému dojem, který bude dost posunutý od reality. A není to dané malým prostorem zprávičky, je to dané tím, že to přebírá jednostranný výklad jedné ze stran sporu. Je samozřejmě právem Lukáše Kuzmiakova předkládat svůj „upravený“ pohled na věc, ale je úkolem novinářů se s tímhle nespokojit a zpravodajský text formulovat tak, aby informoval co nejpravdivěji. Přetisknout jednostranný výklad jedné strany sporu není novinařina, ale PR.

  Aby si to náhodou někdo nevyložil špatně – nekritizuju paušálně novinářskou práci redakce Root.cz, píšu o tomhle jednom případu. Tohle je zprávička, kterou zadal někdo z venku, pravděpodobně nějaký Lukášův fanoušek. Bohužel ale ta zprávička (podle mého názoru) nesplňuje (a to dost podstatně) nároky na zpravodajský text. Takže si měla redakce dát tu práci a upravit doplnění kontextu tak, aby se podstatně víc blížil realitě.