Hlavní navigace

Názor ke zprávičce HitHitová kampaň na téměř desetileté soudní výlohy majitele ukradeného notebooku od Miroslav Šilhavý - Spíš se zdá, že vy stále nechápete, že...

 • 22. 11. 2020 19:34

  Miroslav Šilhavý

  Spíš se zdá, že vy stále nechápete, že tvrzení „každý má svou pravdu“ je vnitřně rozporné.

  Podle mě je to jen jazyková zkratka.

  Článek může být plný jednotlivých pravdivých tvrzení a nemusí obsahovat ani jedno nepravdivé. Přesto může výběrem a poskládáním informací zavádějící. Nemusí být zavádějící pro každého, protože každý pracuje s informacemi odlišně.

  Z takovéto netriviální konstrukce pak vzniká zjednodušené tvrzení, že článek, jako celek, je pravdivý, nebo nepravdivý (= zavádějící). Právě kvůli tomu, že každé tvrzení zvlášť, i článek jako celek posuzuje každý jinak, vzniká to, že ho jeden hodnotí jako pravdivý, druhý jako nepravdivý. Tady už ale nejsme na půdě objektivní pravdy, ale subjektivní pravdy (je závislá na osobě hodnotitele a jeho postojích, tomu, jaké části celku dává vyšší prioritu).

  Problém subjektivní a objektivní pravdy nerozmotáte, o to se snaží kde kdo. A už vůbec ne, pokud bazírujete na jazykových zkratkách (nepravdivé == zavádějící).