Ukradli mu notebook, sám si ho vypátral, policie přesto nic neudělala. Napsal o tom na blogu, případ převzala média. Notebook se vrátil. Následovala smršť trestních oznámení a žalob. Dle pravomocného rozhodnutí je zatím jediným potrestaným majitel notebooku.
Tak nějak majitel sám popisuje kauzu, která před téměř deseti lety proletěla mediálním prostorem a věnovala se ji např. i Lupa – Případ šmírujícího MacBooku – co v Televizních novinách nebylo .
Okradenému Lukáši Kuzmiakovi aktuálně finišuje crowdfundingová kampaň na HitHitu, která má pomoci financovat soudní výlohy této bezmála již deset let probíhající soudní tahanice, která stále není u konce.
Doplněno redakcí:
Lukáš Kuzmiak čelí žalobám kvůli zveřejnění fotografií a informací o nových uživatelích svého ukradeného notebooku. Ti jej proto žalují podle zákona o ochraně osobnosti a žádají na něm finanční náhradu za způsobenou újmu. Ženě a jejímu synovi navíc Kuzmiak přidělil dehonestující přezdívky podle činností, které na jeho počítači provozovali.
Soud neuznal Kuzmiakovy námitky, že šlo o svépomoc a jednání v krajní nouzi. Naopak soud konstatoval, že k vyhledání notebooku nebylo potřeba zveřejňovat detailní fotografie nových uživatelů. V tomto případě nebyly nutné pro dohledání osob.
Soud zároveň upozornil, že by se kupující měli zabývat tím, odkud a jaké zboží kupují z druhé ruky. Proto rozhodl, že nesou část viny a musejí zaplatit polovinu škody. Odškodnění tedy bylo sníženo na polovinu z požadované částky. Nárok na úhradu nákladů na soudní řízení pak nemá ani jedna ze stran.