Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlasování k OOXML v ČR od anonym - Ano, ODF formát není dokonalý, chystá se už...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 8. 2007 12:19

  bez přezdívky
  Ano, ODF formát není dokonalý, chystá se už druhá opravná specifikace, která má problémy odstranit. Ale aspoň narozdíl od OOXML se ODF nesnaží udělat z bugů jednoho konkrétního kancelářského balíku mezinárodní standard.

  Příklad:
  Sekce 3.17.41, SpreadsheetML Reference Material:
  For legacy reasons, an implementation using the 1900 date base system shall treat 1900 as though it was a leap year. [Note: That is, serial value 59 corresponds to February 28, and serial value 61 corresponds to March 1, the next day, allowing the (nonexistent) date February 29 to have the serial value 60. end note] A consequence of this is that for dates between January 1 and February 28, WEEKDAY shall return a value for the day immediately prior to the correct day, so that the (nonexistent) date February 29 has a day-of-the-week that immediately follows that of February 28, and immediately precedes that of March 1.

  Česky:
  Z důvodu zpětné kompatibility bude implementace používající jako základ data rok 1900 považovat rok 1900 za přestupný. [Poznámka: Tedy sériové číslo 59 odpovídá 28. únoru a sériové číslo 61 odpovídá 1. březnu, následujícímu dni, čímž se umožní (neexistujícímu) datu 29. února přiřadit sériové číslo 60. konec poznámky] Důsledkem je, že pro data mezi 1. lednem a 28. únorem bude funkce WEEKDAY vracet hodnotu pro den předcházející zadanému datu tak, aby (neexistujícímu) datu 29. února byl přiřazen den v týdnu následující po 28. únoru a předcházející 1. březnu.

  Co takhle kdyby Microsoft tenhle odstavec specifikace smazal, nafackoval tomu programátorovi co tenhle paskvil vymyslel a nechal ho to opravit v Office balíku?