Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlasování k OOXML v ČR od LO - Z čeho vycházíte, když tvrdíte, že ODF 1.2...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 9. 2007 5:06

  LO (neregistrovaný)
  Z čeho vycházíte, když tvrdíte, že ODF 1.2 bude umět popsat stávající dokumenty? A na rozdíl od OOXML to nějakým zázrakem bude umět bez autospaceLikeWord95? :) A i kdyby snad ODF 1.2 umělo popsat stávající dokumenty, *proč prošel standardizací zmetek ODF 1.0, který je popsat neuměl*?

  Jako triviální příklad uvedu efekt Blur, který umí MS Word. Je popsaný v ODF? Není. Tedy převod do ODF nemůže být beze ztráty. Podobně Word umí jako odrážky používat obrázky. Pokud to ODF neumí (jako že tohle snad umí), opět nemůže být převod beze ztrát. Podobně třeba se stylem číslování poznámek. A zbytek diskuze je jen o tom, kolik se toho kde ztratí. Jenže ať se ztratí cokoliv, je to vždy špatně.

  Pokud se prosadí vaše vize s MS Office, OOo, KOffice, Google Docs a dalšími, bude to fakt super. Vezmu smlouvu, pošlu jí partnerovi, a ten z ní uvidí právě tolik, kolik jeho Office umí. Pokud to bude Google Docs, tak neuvidí skoro nic. Všimněte si, že dnes OOo nemá problémy psát dokumenty, které obsahují řadu věcí, které ODF nepopisuje (a tedy nikdo na základě znalosti ODF neinterpretuje). Opravdová kompatibilita mezi dokumenty různých produktů je možná jen tehdy, pokud ty produkty mají shodné features (viz výše). Potom je ovšem otázkou, proč mít 20 Office produktů, když by podle vás měla existovat jedna standardní sada features. Aby se lišily barvou menu, a nikdo nemohl nabídnout žádnou konkurenční výhodu? Jo, to je úplná exploze konkurence :)

  Jo, implementace bez falešnéhě přestupného roku 1900 je pro uživatele nejlepší. Konečně jim totiž přestanou fungovat dokumenty, které fungovaly 20 let. Lidé jako vy si pak budou moci připít slovy "tak na ten zmetek, kterému tleskáme". Samozřejmě chápu, že autorům OOo zpětná kompatibilita nic neříká.