Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlasování k OOXML v ČR od anonym - Umět popsat a umět převést beze ztrát jsou...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 9. 2007 13:34

  bez přezdívky
  Umět popsat a umět převést beze ztrát jsou dvě zcela odlišné věci. Už teď je v ODF možné uložit opis většiny dokumentů při dodržení veškerého formátování. Různé extra efekty je vždy možné nějak obejít, například vložením obrázku. Problém je opět pouze s automatickým převodem. *Protože to nikdy nebylo jeho cílem.*

  ODF sice definuje minimální nutnou sadu features, ale nedefinuje ovládání kancelářských balíků. Poznámkový blok, VI a Emacs mají také určitou společnou minimální sadu features, ale zásadně se liší ve způsobu ovládání. ODF konečně po dlouhé době přinese konkurenci v efektivitě ovládání programů místo konkurence výhradně v podporovaných datových formátech, která tu byla až donedávna.

  Uvedu vám trochu zajímavější příklad výrazu: =1.3.1900-7
  Tady už je naprosto jasné jaký má být výsledek (22.2.1900) i jaký má význam (datum týden před 1.3.1900), ale Excel ho přesto spočítá špatně. Pokud to uživatel neví (dá se předpokládat, že o chybě v přestupnosti roku 1900 v MS Office ví jen pár lidí), čeká ho velmi nemilé překvapení přímo úměrné tomu, jak důležitá je správnost onoho výsledku.