Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlasování k OOXML v ČR od anonym - Aha, a on už se někdo z Microsoftu...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 9. 2007 21:53

  bez přezdívky
  Aha, a on už se někdo z Microsoftu zkoušel věcně bavit se zástupci Sun Microsystems o vylepšení ODF?

  Z čeho vycházím? Z počtu výsledků, které vrátí Google na dotazy ext:doc, ext:xls a ext:ppt.

  Nevím jakou prehistorickou verzi UNIXu nebo VI jste používal, ale ve VIM 6 a 7 šipky "píp" rozhodně nedělají a normálně fungují. Sice se to dá vypnout, ale standardně je to zapnuté.

  Ostatně k tomu nákladnímu vlaku historie vám mohu dát jeden nádherný příklad. Za posledních 10 let byl TCP/IP subsystém v Linuxu i MS Windows od základu přepsán celkem 4x. Každé přepsání odstranilo spoustu chyb předchozí verze a zlepšilo výkon jádra při přenosu dat po síti.

  V Linuxu nová verze vždy nahradila tu původní, takže kromě krátkého testovacího období byl v jádře vždy jen jeden TCP/IP subsystém a během testovacího období bylo možné vybrat si buď ten původní, nebo nový experimentální, ne oba zároveň. S programy a ovladači nebyl příliš velký probém, protože na jejich rozchození s novým TCP/IP subsystémem stačilo pár triviálních úprav a kompilace. Úprava těch programů a ovladačů byla práce navíc, ale ušetřila se tím spousta práce v budoucnu.

  Oproti tomu dnes ve Windows XP a pravděpodobně i ve Vistě jsou všechny 4 historické TCP/IP subsystémy, z nichž ten první pamatuje ještě Windows 3.11. Proč? Kvůli zpětné kompatibilitě 15 let starých programů a ovladačů. Ty tři TCP/IP subsystémy navíc samozřejmě stále ještě obsahují většinu chyb a problémů, kvůli kterým vznikly novější implementace, a je třeba je stále udržovat.

  Nikde jsem neřekl, že cílem je zavést formát, ze kterého nebude třeba nikdy nic převádět. Za pár let někdo určitě přijde s další úžasnou technologií, ještě lepší než XML, a určitě vznikne úplně nový standard pro kancelářské balíky. Ale když v té době už snad bude drtivá většina dokumentů v otevřeném formátu, který se nesnaží imitovat zastaralé chyby, takže převod do úplně nového formátu bude triviální, automatický a bez hrozby ztráty formátování. A o to jde především, bez ohledu na to, jestli v té době nejrozšířenějším formátem bude ODF nebo nějaký úplně jiný formát.