Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlasování k OOXML v ČR od LO - Proboha proč by se MS bavil se Sunem...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 9. 2007 2:25

  LO (neregistrovaný)
  Proboha proč by se MS bavil se Sunem o vylepšování interních formátů jeho OpenOffice? Představujete si snad, že někdo s podílem na trhu Office produktů ve výši 90+% bude přepisovat své produkty tak, aby ukládaly v interním formátu konkurenčního produktu, který má na trhu nula celá nula nic procent? Ta představa nutí k úsměvu. Realisticky jsou tu 3 alternativy: 1) OOXML bude schválen, 2) OOXML nebude schválen, ale bude de-facto standard, a ODF umře, 3) OOXML nebude schválen, a ODF se bude používat jako transportní formát, který otevře každý, ale nikdo správně (jako dnes RTF).

  S těmi čísly vám nechci kazit radost, ale inet není jen to, co indexuje Google. Navíc naprostá většina dokumentů se na inet nikdy nedostane. Kolik procent svých dokumentů ve formátech MS Office si myslíte, že vystaví na web třeba Škoda Auto, nebo Franta Vocásek? Fakt málo.

  Používám řadu verzí různých unixů, a díky naprosto předpotopnímu systému terminálů (který byl jistě v době dálnopisů úžasný, ale doba pokročila) se pravidelně připojím k systému, přihlásím se, a neběhá backspace, delete, ani šipky. Až člověk dopatlá nastavení terminálu, spustí aplikaci, která toto nastavení ignoruje (midnight commander, Oracle sqlplus, a řada dalších), a opět je problém. V takové situaci je opravdu praktičtější to hjkl. Ale to je na jinou diskuzi, na téma "unixy jako skládka SW odpadu".

  Windows mají 4 TCP/IP subsystémy? Můžete mi sdělit nějaké detaily, například které subsystémy to jsou? Windows totiž pracují tak, že mají subsystém, k němu user mode knihovny (public API), a ty teprve volají aplikace. V případě potřeby se změní "vnitřnosti", user-mode knihovny se upraví tak, aby poskytovaly stejnou funkcionalitu, a na staré aplikace se pochopitelně nesahá. Proto máme například kernelový modul GDI32, k němu public API GDI32, GDI+ a GDI+ pro .NET. To ovšem neznamená, že bychom měli 4 subsystémy GDI :). A nemohu nevzpomenout Javu a New I/O...

  Nerad vám beru iluze, ale převody do nových formátů skoro nikdy nejsou bez problémů. Převod z XML based formátů do něčeho nového bude samozřejmě podobný. Je otázkou, jestli je XML vůbec dobrý nápad. Ale to je opět na jinou diskuzi.