Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlasování k OOXML v ČR od anonym - Unikátností jsem myslel to, že když za den...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 9. 2007 13:47

  bez přezdívky
  Unikátností jsem myslel to, že když za den 10x otevřete stejný dokument, bude se to počítat pouze jednou a ne 10x. S ODF aktualizace templatů a zkoušení vazeb díky ISO standardizaci odpadne úplně, nebo se aspoň sníží na zanedbatelnou míru (pokud těmi vazbami nemyslíte nějaké proprietární pluginy přímo do kancelářského balíku). ODF už je implementováno v tuctu různých balíků, navíc kancelářské balíky nejsou zdaleka jediný software, který kancelářské formáty implementuje.

  Náklady na přechod na jakýkoliv jiný kancelářský balík než MS Office jsou prohibitivní, a to je jediná věc, která Microsoftu zajišťuje jeho aktuální postavení. Nevím jak pro vás, ale pro mě je právě toto učebnicová ukázka poškozování konkurence. Po přechodu na ODF ale budou vedlejší náklady na změnu kancelářského balíku minimální.

  Zvláštní, v Mnichově nainstalovali OO.o již před dvěma lety a MS Office se tam určitě ještě na velké části počítačů najde. A proč by mělo dočasné využívání staré, již koupené licence na MS Office znásobovat náklady na licence, školení a podporu? Jak prohlížet staré dokumenty ve starém kancelářském balíku snad umí každý školitel vysvětlit za 10 minut i během školení o novém kancelářském balíku. Další úpravy už vysvětlovat nemusí, protože se budou dělat v tom novém.

  Sám jste před chvílí tvrdil, že tak snadný není ani přechod mezi různými verzemi MS Office. Tak proč by měl být tak snadný přechod na zcela nový formát? MS Office s ODF pluginem od Sun Microsystems teď představuje asi nejlepší převodní program a až na výjimky funguje stejně dobře jako přechod MSO x => MSO x+1.