Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlasování k OOXML v ČR od LO - K diskuzi ještě jednou: proč by měl MS...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 9. 2007 21:50

  LO (neregistrovaný)
  K diskuzi ještě jednou: proč by měl MS diskutovat se Sunem o featurách interního formátu konkurenčního produktu? Navíc ve chvíli, kdy je ten konkurenční produkt na trhu zcela okrajový, a jeho interní formát zdaleka nezvládá to, co MS potřebuje? To by asi bylo poněkud nesmyslné, nemyslíte?

  Ano, ODF plugin od Sunu existuje, ovšem řadu věcí neumí převést beze ztráty. Kdo zabije zpětnou kompatibilitu, přijde o zákazníky.

  Samozřejmě některé vlády mohou odmítnout OOXML pro publikování dokumentů. V takovém případě budou zřejmě exportovat z MSO do ODF. Nebo si opravdu myslíte, že přejdou na OpenOffice? :)

  No vida. Škoda Auto má podle Google 76 dokumentů vystavených na webu. Ve skutečnosti to může být cokoliv mezi 76 a milionem. Interně to pak bude odhadem milion, možná více. Běžný obecní úřad jich bude mít desítky tisíc. Pro ilustraci si spočítejte milion krát (jen) deset minut na úpravu dokumentu po konverzi. To je 166 000 hodin času vlastních pracovníků, které by Škoda Auto musela zaplatit. To je odhadem 35 mln Kč jen na ztrátě času. Berte to tak, že OOXML oproti ODF umí společnosti Škoda Auto auto ušetřit 35 mln Kč. V zahraničí jsou mzdy daleko vyšší, tedy budou vyšší i úspory.

  Streams z první verze NT jsou dávno pryč (tuším od NT 3.5). Pro aplikace toto rozhraní nikdy nebylo k dispozici. A pokud by interně streams byly k dispozici (což byste jistě doložil), tak to nemusí mít dopad na výkon. Natož aby bylo oprávněné tvrdit, že Windows mají kvůli zpětné kompatibilitě více TCP stacků.

  To, že Linux nedrží zpětnou kompatibilitu, je samozřejmě ostuda. Znamená to, že použitelné jsou jen ty aplikace, které jsou součástí konkrétního distra, nebo pro něj byly připravené. Je zvláštní, když 1% trhu desktopů používá hromadu balíčkovacích systémů, a každou aplikaci je nutné zabalit pro každou verzi každého distra.

  Problémy s převodem způsobuje řada faktorů. Například odlišnost modelů. Pokud se v novém formátu třeba rozhodnete, že tabulky budou mít u pole vždy typ obsahu, s tím že s daty se bude manipulovat jen přes funkce dateadd, datediff apod., ODF dokumenty opět nebude možné převést bez problémů. Faktem ale je, že mladické nadšení vám zdaleka nechybí :)