Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlasování k OOXML v ČR od anonym - MS Office s každou verzí přináší drobné změny...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 9. 2007 0:19

  bez přezdívky
  MS Office s každou verzí přináší drobné změny svého interního datového formátu a tedy i nutnost poopravit většinu šablon. Jenže součástí ODF šablony je i odkaz na konkrétní verzi ODF specifikace, podle které může kancelářský balík šablonu správně načíst, i když je už několik let zastaralá.

  Odstavec o nákladech si přečtěte ještě jednou. Cena licence nepatří do vedlejších nákladů. Co se týče spolupracujících produktů, platí to samé co o šablonách. Navíc dobře napsaným ODF produktům by mělo stačit pouze změnit ODF knihovnu a případně je překompilovat.

  Pokud ode mě čekáte reakci "fuj levičáci", čekáte špatně. Mně jsou politické motivy zcela lhostejné. Mnichovští politici mohou skládat účty pouze svým voličům, mezi které já nepatřím.

  SAP využívá nějaký mezinárodní standard, jehož nová verze si vyžádala změnu OS?

  Dnešní kompilátory jazyka C implementují normu ISO/IEC C99. Přesto je v nich možné přeložit kód napsaný před 20 lety, tedy ještě před normami ISO/IEC C90 a ANSI C89. Proč? Ne protože by se za 20 let standard skoro nezměnil. Naopak, některé staré varianty syntaxe (například stará definice hlavičky funkce) jsou ve všech těchto normách zakázané. Jenže kompilátory znají ještě jednu jednoznačně definovanou normu, kterou je K&R C a umožňují pomocí přepínače podle ní překládat. Pokud chcete opravdovou zpětnou kompatibilitu, potřebujete otevřený standard.

  Jak dlouho vám trvá přednést následující:
  - Klikněte pravým tlačítkem na starý dokument
  - Zvolte "Otevřít v MS Word"
  - Zkontrolujte, zda se dokument v obou programech zobrazil stejně a případně ve Writeru/KWordu/foo/bar/... udělejte potřebné úpravy
  - Ve Wordu se můžete v dokumentu pohybovat pomocí posuvníku na pravé straně stejně jako ve Writeru/KWordu/foo/bar/..., na nic jiného nesahejte
  - Nakonec zavřete Word. Pokud jste omylem udělali něco, co jste nechtěli, a Word se vás zeptá, zda chcete změny uložit, zvolte Ne
  To je zhruba rozsah ovládání nutný ke kontrole formátování ve starém kancelářském balíku.

  Možnost implementovat dle libosti je stále ještě sporná, přes právní analýzu od renomované firmy je vyjádření Microsoftu k patentů vágní a soudní spor s nepohodlným konkurentem zůstává hrozbou.

  Většina manažerů také považuje za absurdní, že by operační systém, který je zcela zdarma, mohl být technicky lepší než operační systém za 10 000Kč. Specifikaci ODF chybí část funkčnosti, ale neobsahuje žádné zásadní technické chyby. OOXML sice část té chybějící funkčnosti obsahuje, ale na druhou stranu jí některé části také chybí (například definice v jakých jednotkách se zadávají parametry goniometrických funkcí), některé části jsou zcela chybné (statistické funkce) a některé části obsahují technické a logické chyby (kromě přestupnosti roku 1900 také používání escape sekvencí místo XML tagů). Pokud tyto problémy Microsoft vyřeší a doplní své prohlášení k patentům tak, aby bylo jednoznačné a umožňovalo implementaci OOXML komukoliv bez rozdílu, proti přijetí OOXML vůbec nic nemám.