Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlasování k OOXML v ČR od anonym - Nemusí diskutovat o interním formátu konkurenčního produktu. Může...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 9. 2007 0:39

  bez přezdívky
  Nemusí diskutovat o interním formátu konkurenčního produktu. Může předložit návrh změn existujícího mezinárodního stadardu a diskutovat o něm.

  Klidně ať z MSO exportují do ODF, nic víc než výsledné dokumenty v otevřeném formátu od nich nikdo nechce.

  Na druhou stranu chyba v dokumentu, který sestavil pracovník neseznámený se všemi chybami MS Office, může firmu stát mnohonásobně víc. Schválně si u vás ve firmě obejděte kanceláře a udělejte malý průzkum, jak jsou vaši kolegové seznámeni s chybami produktů, které používají. A pokud je součástí školení i seznam chyb a způsoby jejich obcházení, pak to zase zbytečně prodražuje ono školení.

  Linux samozřejmě zpětnou kompatibilitu drží. Ovšem nemusí ji držet tak úzkostlivým způsobem jako Windows, protože i poměrně velké změny jádra obvykle vyžadují jen triviální změny v uživatelských programech. Změny v ovladačích také pro běžné uživatele nejsou patrné, protože až na hardware teprve nedávno uvedený na trh je drtivá většina ovladačů přímo součástí jádra a jejich úpravy provedou sami autoři změn jádra. Často stačí jen program znovu zkompilovat, což je záležitost 3 příkazů, které musí umět každý uživatel UNIXu.

  Balíčkovací systém je výhoda, nikoliv nutnost. Klidně můžete všechny programy instalovat pomocí ./configure; make; make install, ale budete muset sám hledat všechny potřebné knihovny a další závislosti. Balíčkovací systém tohle všechno udělá za vás. Nic víc, nic míň.

  I odlišnost modelů je většinou algoritmicky řešitelný problém. Přestože detekce data nebo čísla může být pro člověka těžko představitelná, pro počítač je hračka projít všechny závislosti vzorců a podle nich rozhodnout.