Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlasování k OOXML v ČR od anonym - Jak jsem psal o pár příspěvků zpátky, kromě...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 9. 2007 13:22

  bez přezdívky
  Jak jsem psal o pár příspěvků zpátky, kromě proprietárních pluginů přímo do koncelářského balíku. Mnohem častějším spolupracujícím produktem jsou ale různé generátory statistik pro výrobní zařízení, ve kterých stačí změnit ODF knihovnu.

  Souvislost je v tom, že pokud dnes chcete plnou zpětnou kompatibilitu s dokumenty z MS Office, potřebujete MS Office. Pokud chcete přeložit 20 let starý program v jazyce C, můžete si vybrat libovolný kompilátor, od GCC přes CodeWarrior až po MSVC, přestože dnešní normě už tehdejší kód nevyhovuje. A stejné to bude i s ODF nebo jiným otevřeným standardizovaným formátem.

  Nechápu v čem je monolitický kernel špatný. Pokud sem chcete napsat přednášku o výhodách mikrokernelu, ušetřte si práci nebo jí pošlete do konference vývojářů jádra. Windows také používají monolitický kernel a navíc i triviální zásahy jako oprava poškozeného zavaděče v boot sektoru disku systému vyžadují úplnou reinstalaci Windows. Na Linuxu stačí znovu nainstalovat GRUB nebo LILO a na zbytek systému není třeba vůbec sahat (ano, už jsem to párkrát musel udělat). Podpora Unicode v jádře samozřejmě je, sám jí na svých počítačích používám. Při připojení disku je v Linuxu možné zapnout překlad ze znakové sady systému do znakové sady daného oddílu. Opět to používám k překladu mezi UTF-8 a CP-1250 na posledním počítači, kde mám ještě nainstalované Windows. Nevím co máte proti CUPS. Tiskárnu HP DeskJet 710C na Windows nikdy nefungovala správně, na Windows 98 padá ovladač, na Windows XP zase neodpovídají barvy a chybí spousta funkcí. Na Linuxu pod CUPS tisk funguje jak má i přestože je tiskový server a klient v jiném subnetu než server. Pokud chcete špičkovou dokumentaci, doporučuji Gentoo Linux. Vývojové nástroje na Linuxu mi plně vyhovují, kombinace BASH+GCC+MAKE+GVIM mi vyhovuje mnohem lépe než MS Visual Studio, a to jsem měl možnost vyzkoušet si hodně verzí. Pokud implementaci mezinárodního standardu považujete za opis, pak ano, je to opis. Až bude ve Windows NT funkční konsole a zmizí registry, dejte mi vědět. A ne, Microsoft Services for UNIX nepovažuji za funkční konzoli, ale špatný vtip. Takové záruky vám nikdo dát nemůže a Microsoft vám je nedává, dokonce je to napsané i v licenci toho vývojového prostředí.

  Java nemusí být ISO standardem, aby na ní mohly ISO standardy odkazovat. Důležité je pouze to, že je dostatečně zdokumentovaná a nekonkuruje ničemu, co by ISO označovalo za standardní jazyk ke stejnému účelu. V době standardizace ODF už byla uvolněná minimální implementace Javy, která by pro plnou implementaci ODF měla stačit. A co vlastně pořád máte s tou Javou? OOXML ve specifikaci makro jazyka také odkazuje na .NET.

  A proč to nevyřešit hned?