Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlasování k OOXML v ČR od LO - Když potřebuji změnit dvě položky v konfiguraci serveru,...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 9. 2007 12:55

  LO (neregistrovaný)
  Když potřebuji změnit dvě položky v konfiguraci serveru, tak to provedu ve vzdáleném GUI úplně stejně, jako bych to provedl v GUI, kdyby byl stroj na mém stole. Pokud bude spojení přes GPRS, tak to pravda bude trochu pomalé, ale půjde to. Pokud bych věděl, kde konkrétní hodnotu změnit přímo v konfiguraci, samozřejmě mohu použít regedit na lokálním stroji, připojit ho ke stroji vzdálenému (File/Connect to network registry), a editovat vzdálenou konfiguraci. A kdybych byl masochista, mohl bych jet textový terminálový přístup k NT. Ale proč bych to dělal? Mimochodem jak konfigurujete svůj KMail a ICQ? Otevřete konfigurák a zakládáte účet, případně upravujete jeho vlastnosti, nebo prostě použijete GUI, a o obsahu konfiguráku vlastně nemáte ani páru?

  Ehm. Opravdu si myslíte, že stromová struktura Windows Registry, která má po instalaci pár desítek MB, se začne zpomalovat kvůli nárůstu velikosti na nějaký směšný x-násobek, kde x je menší než 10? To asi těžko. Problém je úplně jinde. Například Explorer (tedy desktop a spol) je složený z COM objektů. Objekt toolbaru, objekt property sheet, objekt context menu handler. Problém je na prvním místě s počtem těchto objektů. Když na souboru typu ZIP či EXE zmáčknete pravou myš, zavolá se COM objekt patřící WinZIPu (což znamená mimo jiné pár dotazů do Registry). Pokud je soubor typu EXE, podívá se do něj, jestli to není self extracting ZIP. Pokud uzná za vhodné, přidá do kontextového menu správné ikonky, které umožní soubor rozbalit. To je skvělý koncept (který jiné systémy nemohou nabídnout), ale pokud to s extensions přeženete, bude se systém zpomalovat. No a pokud WinZIP odeberete, ale zanecháte integraci v shellu, tak ten pokaždé bude neúspěšně hledat ten již neexistující COM object, což zbytečně zpomaluje. Přemíra extensions (vždyť je to DVD z Chipu, to musím zkusit), stejně jako smetí zanechané po zmršené odinstalaci, se podepisují na rychlosti. Dalším problémem je, že řada aplikací přidává položky, které se pouštějí po přilogování uživatele. Například front-end antiviru (ikona na systray), BlueTooth authentication agent, blbosti na konfiguraci zvukovek, grafických karet apod (autoři driverů zaslouží ránu do hlavy), program ověřující aktualizace Javy, RealPlayeru, Quicktime (ne, Scheduled Tasks na to nepoužívejte, počítač by se nezpomalil, a nebylo by to ono), Adobe Acrobat fast start (fuj) atd. Samozřejmě tyhle svinstva prodlužují start (přilogujete se, a poč je půl minuty mrtvý), a zabírají zbytečně paměť. Vlastní zpomalení Registry je ale minimální. Mimochodem textový export Registry na mám stroji má cca 70MB (pravda, jména klíčů se částečně opakují). Myslíte, že neindexované textové soubory by byly rychlejší (upozorňuji, že vyhledání COM objectu znamená několik dotazů na konfiguraci)? Nebo že když aplikace neodstraní své nastavení z Registry, odstranila by ho z konfiguráku? :)

  Nakonec výkon Registry si můžete vyzkoušet. Vezměte si existující registry hive z čerstvě nainstalovaného stroje, jiný hive ze starého stroje, zkopírujte je na čistý disk, přimontujte je (regedit, load hive), a zkoušejte.

  Samozřejmě verzování nastavení má řada systémů. Mimo jiné můžete provést export registry, a použít Subversion, což je luxus, který vám /etc rozhodně nenabídne ;)