Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlasování k OOXML v ČR od LO - K používání síťové služby není třeba grafické rozhraní,...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 9. 2007 17:43

  LO (neregistrovaný)
  K používání síťové služby není třeba grafické rozhraní, k její administraci se přesto velmi hodí. Jsme v době, kdy i nákladní auta startujeme klíčkem ;). Důvody, proč unixy nemají GUI pro administraci (případně tak mizerné, že je lepší použít command line), jsou jasné. Na unixu nikdy nevíte, jestli vůbec nějaké GUI budete mít. Dlouho trvalo, než se vůbec nějaké GUI objevilo, ai pak bylo primitivní. A když už GUI máte, nevíte, jestli bude i toolkit, a jaký (Motif, GTK, Qt, cokoliv jiného). A navíc napsat GUI, nápovědu a spol dá dost práce (která pak šetří práci adminům). Nakonec zkuste si administrovat Oracle pomocí sqlplus, a MS SQL Server pomocí Enterprise Manageru. Ten rozdíl v efektivitě je řádový, samozřejmě ve prospěch GUI (plus Books Online, to je veliká výhoda).

  KDE umí to samé? Abychom si rozuměli: když zobrazím kontextovou nabídku souboru, zavolá se externí plugin. Ten zjistí, jestli soubor má nějakou strukturu, a podle toho například přidá položky do toho kontextového menu. Vložit statickou položku do menu, to snad uměl už Norton Commander. Mimochodem KDE používá KConfig, což je obdoba Windows Registry; jen má jako backend konfigurák.

  Nechci vám kazit radost s těmi konfiguráky, ale mýlíte se. FS se samozřejmě s počtem objektů zpomaluje, stejně jako registry, databáze apod., nicméně to při daném objemu konfigurace není problém (mimochodem proč byste se v registry měl prohrabávat konfigurací OS a nevím čím, a na FS nikoliv? je to dost podobná struktura). Nicméně vyhledávání v textovém souboru je VELMI neefektivní, a změna hodnoty v textovém konfiguráku pak VELMI VELMI neefektivní. Dále zbytky konfigurace mohou samozřejmě zpomalovat ostatní programy i v konfigurácích. Představte si, že do konfiguráku OpenOffice přidáte 1000 toolbarů, které ovšem neexistují, a necháte zavést 1000 rozšíření, které ale neexistují. Myslíte, že to nezpůsobí zpomalení, protože jsou informace v konfiguráku?

  Vy si myslíte, že změny v konfiguraci KMailu dávají adminovi smysl? Některé ano, jiné ne. Ad exportované záznamy: jsou abecedně řazené, stejně jako výstup příkazu ls.

  Vy sdílíte kompletní /etc mezi všemi počítači na síti? To máte jako všechny počítače se stejným host name? :)) Navíc to přináší ten side effect, že můžete například vzít uživatelský účet z jednoho systému, a "implantovat" ho do jiného systému včetně hesla. My samozřejmě ve Windows můžeme například klonovat stanice, ale po klonování pustíme utilitu, která změní SID (pseudonáhodně generované ID systému) a hostname. A mimo jiné máme ve Windows věc zvanou roaming profiles. Uživatel s profilem (data, nastavení) pracuje lokálně, a při odhlášení se profil replikuje na síť. Když se přihlásí na jiné stanici, profil se natáhne či aktualizuje ze sítě. No a navíc má profil části, které se nereplikují, a zůstávají jen lokálně. Kde by tahal na ostatní stanice cache browseru, temp folder apod. Tohle samozřejmě unixy neumí, protože se na desktopu nikdy výrazněji nepoužívaly.