Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlasování k OOXML v ČR od anonym - Ano, Konqueror umí to samé. Když zobrazím kontextovou...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 9. 2007 20:15

  bez přezdívky
  Ano, Konqueror umí to samé. Když zobrazím kontextovou nabídku souboru, Konqueror si zjistí MIME typ souboru a podle toho přidá seznam programů, které jsou nastaveny k otevírání daného MIME typu. Například u PDF souboru mi nabídne KPDF a KGhostView, u TXT mi nabídne KWrite, KEdit, GVIM a Kate, u AVI mi nabídne MPlayer, u ZIP mi nabídne Ark, u JPG mi nabídne KView a KolourPaint apod. Výběr se neřídí příponou, ale skutečným obsahem souboru. A pokud si nainstaluji nějaký NSPlugin, který upravuje kontextovou nabídku podle obsahu vybraného souboru, bude se spouštět i ten NSPlugin.

  Souborový systém většinou ukládá soubory daleko efektivnějším způsobem než jak jsou uložené položky v registrech. Navíc je souborů obvykle řádově mnohem méně než položek v registrech. U toho příkladu s OpenOffice bude úplně jedno, jestli to bude uložené v konfiguračním souboru nebo v registrech. Maximálně bude déle trvat načíst seznam všech pluginů. V konfiguračních souborech se také většinou nehledá, ale načítají se celé jednou při startu programu.

  Snad nemá smysl zmiňovat, že těch pár souborů, které mají pouze lokální význam, do sdíleného repozitáře dávat nebudu. Kopírování uživatelů se obvykle nedělá, ale například se používá přihlašování přes LDAP. Jak klonování stanic, tak i následné udržování jednotné konfigurace, je na Linuxu daleko jednodušší. Jednoho klonování obrazu Windows XP na 15 počítačů jsem se už účastnil.

  UNIXy to samozřejmě umí, stačí zkonfigurovat rsync a nainstalovat 2 skripty, které při přihlášení stáhnou kopii domovského adresáře uživatele ze serveru a při odhlášení zpět nahrají změny. Je sice hezké, že ve Windows je na spoustu věcí klikátko, ale implementace pomocí nějaké obecnější služby je většinou efektivnější, protože je možné vybrat nejefektivnější přenosový protokol a nastavit i drobnosti, které specializovaná služba neumí.