Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlasování k OOXML v ČR od LO - Tvrdil jste mi, že chcete klonovat počítače, tedy...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 9. 2007 2:42

  LO (neregistrovaný)
  Tvrdil jste mi, že chcete klonovat počítače, tedy nainstalovat jeden, a rozinstalovat na ostatní. Pokud máte na zdrojovém poči vybrán driver grafické karty, a na cílovém je odlišná grafická karta, Linux do grafiky nezabootuje. Ten samý problém nastane, pokud vyměníte grafickou kartu na lokálním stroji. To je neomluvitelné selhání designu UI, které je možné jen proto, že autorům jsou uživatelé ukradení. Nakonec kdyby Linux psala komerční firma, tak by jí výsledky (1% desktopů po 15 letech trvání projektu) donutily produkt velmi rychle vylepšit tak, aby zákazníkům vyhovoval, nebo by projekt skončil. Takový tlak ve světe open source bohužel není. Alternativně by byl projekt uvolněn jako open source, a vyzvedáván jako skvělý počin (Nautilus, OpenOffice, Java a další).

  Proč mám dále komentovat článek, kde autor nelegálně kopíruje OEM verzi Windows na nový HW (viz EULA), a nemá instalační CD? Navíc Windows XP jsou 5 let starý systém, takže těžko může počítat, že s nimi dostane na médiu poslední drivery. A autor se ještě diví, že média nahrané od výrobce na poči, který koupil před 4 lety, nemají drivery pro nový HW :). Ty drivery samozřejmě dostane v balíčku, pokud si koupí poč s Windows. Ve Vistě je změna v tom, že certifikované drivery jsou *vždy* na Windows update, takže si je poč sám stáhne. V XP tam některé nebyly, takže do toho člověk musel jít ručně.

  Driver nv je součástí xserveru. Je to open source driver - proto je pomalý, nemá 3D akceleraci, a nejspíš právě proto mi zlobil. Obecně na Linuxu platí, že jediný ovladač, který je rychlý, má slušnou 3D akceleraci, a lze ho reálně použít i na těch pár her, je tovární ovladač nVidia. Mimochodem pokusy o konfiguraci X11 tak, abych mohl připojovat a odpojovat druhý monitor za chodu, přepínat na druhý monitor, a měnit rozlišení, jsem vzdal. Stačilo pár hodin s rozsypaným obrazem a jeho troubleshootingem. Rovněž 3D akcelerace mi ani po instalaci nVidia driveru nešla, TuxRacer se plazil jako slimák. Neřešil jsem to - co bych na Linuxu akceleroval jiného, než ten TuxRacer pro vyzkoušení.

  Pokud autor mého distra nepřipravil balíček, mám celkem problém (tak je to ovšem u veškerého SW pro Linux). Samozřejmě stable_api_nonsense.txt jsem četl už před lety. Je to nonsense. OS/2, Windows, a řada dalších systémů může mít stabilní kernelové API. V Linuxu to není možné, protože... co? Protože různé kompilátory mohou dávat růzé výsledky? Právě proto tam má být to stabilní API. Protože na jiné platformě je to jinak? To je ale jedno, v rámci jedné platformy může být kompatibilita úplná. Protože nové verze kernelu mohou přinést změny v interface? Pokud se to stane, holt musí autor driver přepsat. Samozřejmě to chce trochu plánovat dopředu, aby člověk neměnil interface co měsíc :). Nicméně pokud se interface změní, je nutné použít jiné binárky driverů stejně, jako je nutné upravit zdrojáky driverů (tedy stabilní binární interface není na škodu). Bylo by fér alespoň říci "nemáme binární interface proto, že chceme, aby výrobci drivery volnili jako open source". Bohužel je slyšet jen "stabilní interface pro drivery je technicky nesmyslný", a "kernelové moduly jsou vždy odvozené dílo, tedy musí být uvolněny pod GPL, takže nám dejte zdroják".

  Rsync by neměl řešit, co se má kopírovat. Lokální data by měla být uložená zvlášť, aby rsync mohl kopírovat jen data,které mají migrovat. Samozřejmě manuální definice je naprosto nevhodná. Přenášet se mají veškeré dokumenty, nastavení uživatele, a data aplikací vyjma dat lokálních. Nevím, co byste na tom chtěl konfigurovat.

  Pokud na Windows budete potřebovat kopírovat i něco jiného (proboha proč? pokud si tvůrce usmyslí, že se nebude držet design guides, řeší to support, nebo přijde jeho program do koše, a použije se jiný), použijete login/logoff script. Ještě jsem takvou potřebu neviděl, ale proč ne.