Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hlídač státu otevřel zdrojové kódy od Andrej Podzimek - To je sice asi pravda, ale v takovém...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 4. 2019 2:00

  Andrej Podzimek (neregistrovaný) ---.podzimek.org

  To je sice asi pravda, ale v takovém případě by mělo jít opravdu o český název, nikoliv o zprasený rádoby-český. Čeština má totiž povinnou diakritiku. No a pokud se nepodaří uschopnit podporu UTF-8 ve všech kompilátorech a interpretech, nejlepším řešením je pojmenovat vše anglicky, byť některé právní termíny se zpočátku budou hledat a překládat těžko. Vzhledem k tomu, kolika různým evropským směrnicím se české právo musí přizpůsobovat, by mě nepřekvapilo, kdyby už dávno ke všem těm termínům existovaly nějaké oficiální a ustálené anglické překlady.

  V Pythonu mi UTF-8 identifikátory bez problémů fungují, ale problém nastane v C++: V clang++ můžu mít klidně proměnné zvané Čeněk a Řehoř a všechno se přeloží a funguje to. Jenže v g++ se mi ještě nepodařilo přijít na to, jak podporu rozumné podmnožiny UTF-8 v identifikátorech povolit. Jiné identifikátory než klasické anglické to nepodporuje. Chápal bych, že tam můžou být omezení například pro abecedy psané zprava doleva , ale pro znaky odvozené od latinky by to přece neměl být až takový problém. Unicode je v C++ oficiálně povolený od C++98, ale až donedávna nebyl žádný kompilátor, který by nějakou rozumnou podporu UTF-8 poskytoval. Jak je na tom Mono (.NET) nebo Java, to se mi teď nechce zkoušet, ale ruku bych za ně do ohně nedal, byť Java byla svého času průkopníkem Unicode, ve snaze aspoň trochu napravit svět zmrvený Microsoftem a jeho záměrně nestandardními 8-bitovými kódováními, kvůli kterým někteří jedinci dodnes nemají odvahu psát diakritiku v mailech, byť poslední problém s diakritikou v mailech zmizel před cca 20 lety.

  Sečteno a podtrženo: V identifikátorech by podle mě měla být prozatím 100% pouze angličtina. V budoucnu, až bude každý kompilátor a interpret tak „pokrokový“ jako dnešní clang++ a Python, by se to mohlo změnit, ale dnes to nebude, obávám se.

  Podstatné taky je, (stating the obvious) že české identifikátory grokne malá podmnožina z nějakých 20 miliónů lidí na světě, zatímco anglické identifikátory grokne malá podmnožina z nějakých 2,5 miliard lidí na světě. Nic naplat, druhá malá podmnožina je větší než první malá podmnožina. Ne že by snad náhodný týpek z Indie měl důvod číst zdrojáky českého hlídače státu, ale obecně nikomu neprospěje, když pro něj ty zdrojáky budou nečitelné.