Hlavní navigace

Hlídač státu otevřel zdrojové kódy

12. 4. 2019

Sdílet

Hlídač státu

Michal Bláha se svými kolegy otevřel zdrojové kódy Hlídače státu. Veškerý kód můžete získat na GitHubu a pod licencí AGPL-3.0. Pomozte nám rozvíjet a vylepšovat jeden z největších a nejdůležitějších serverů pro transparentnost státu v ČR, píše se v popisu repozitáře.

K dispozici je také dokumentace, která vám pomůže s instalací komponent pro vývoj. Většina kódu je napsaná v .NET, ale využívají se i další komponenty napsané v Javě, Pythonu nebo pomocí Node.js. Detailnější pohled dovnitř nabízí loňský rozhovor, který vydala Lupa.cz.

Hlídač státu je služba, která má za cíl zpřístupňovat informace o hospodaření státu a samosprávy, obohatit je o informace z dalších databází a ukazovat vztahy mezi jednotlivými informacemi. Denně službu navštíví 10 tisíc uživatelů, přibližně čtvrtina pak přímo ze státní správy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 4. 2019 14:45

    vookimedlo

    Koukam, ze maji vse pekne pojmenovane, tzv. EnglishCeske_En­hancedJmena ;)

    public class EnhancedZaznam : XSD.dumpZaznam
    {
    public EnhancedPriloha[] EnhPrilohy;

  • 12. 4. 2019 21:40

    Jakub Valenta (neregistrovaný)

    Takhle prostě programují samouci z devadesátek. Spíš bych ocenil co dělá, formu bych zas tak neřešil.

  • 13. 4. 2019 16:42

    Ondřej Caletka

    To nemusí být nutně špatně. Naopak, pokud je program šitý na míru zpracování dat z českého prostředí, pro které existuje nějaký český terminus technicus, je mnohem lepší pojmenovat proměnnou českým názvem, než vymýšlet vlastní překlady do angličtiny, kterým následně nebude rozumět vůbec nikdo.

  • 15. 4. 2019 9:38

    SB

    To každopádně - jedná-li se o termín, překlad postrádá smysl.
    Spíš by mě zajímalo, kolik vývojových prostředí a překladačů by nerozchodilo názvy v UTF-8, nikdy jsem neměl odvahu to ve velkém vyzkoušet.

  • 16. 4. 2019 2:00

    Andrej Podzimek (neregistrovaný)

    To je sice asi pravda, ale v takovém případě by mělo jít opravdu o český název, nikoliv o zprasený rádoby-český. Čeština má totiž povinnou diakritiku. No a pokud se nepodaří uschopnit podporu UTF-8 ve všech kompilátorech a interpretech, nejlepším řešením je pojmenovat vše anglicky, byť některé právní termíny se zpočátku budou hledat a překládat těžko. Vzhledem k tomu, kolika různým evropským směrnicím se české právo musí přizpůsobovat, by mě nepřekvapilo, kdyby už dávno ke všem těm termínům existovaly nějaké oficiální a ustálené anglické překlady.

    V Pythonu mi UTF-8 identifikátory bez problémů fungují, ale problém nastane v C++: V clang++ můžu mít klidně proměnné zvané Čeněk a Řehoř a všechno se přeloží a funguje to. Jenže v g++ se mi ještě nepodařilo přijít na to, jak podporu rozumné podmnožiny UTF-8 v identifikátorech povolit. Jiné identifikátory než klasické anglické to nepodporuje. Chápal bych, že tam můžou být omezení například pro abecedy psané zprava doleva , ale pro znaky odvozené od latinky by to přece neměl být až takový problém. Unicode je v C++ oficiálně povolený od C++98, ale až donedávna nebyl žádný kompilátor, který by nějakou rozumnou podporu UTF-8 poskytoval. Jak je na tom Mono (.NET) nebo Java, to se mi teď nechce zkoušet, ale ruku bych za ně do ohně nedal, byť Java byla svého času průkopníkem Unicode, ve snaze aspoň trochu napravit svět zmrvený Microsoftem a jeho záměrně nestandardními 8-bitovými kódováními, kvůli kterým někteří jedinci dodnes nemají odvahu psát diakritiku v mailech, byť poslední problém s diakritikou v mailech zmizel před cca 20 lety.

    Sečteno a podtrženo: V identifikátorech by podle mě měla být prozatím 100% pouze angličtina. V budoucnu, až bude každý kompilátor a interpret tak „pokrokový“ jako dnešní clang++ a Python, by se to mohlo změnit, ale dnes to nebude, obávám se.

    Podstatné taky je, (stating the obvious) že české identifikátory grokne malá podmnožina z nějakých 20 miliónů lidí na světě, zatímco anglické identifikátory grokne malá podmnožina z nějakých 2,5 miliard lidí na světě. Nic naplat, druhá malá podmnožina je větší než první malá podmnožina. Ne že by snad náhodný týpek z Indie měl důvod číst zdrojáky českého hlídače státu, ale obecně nikomu neprospěje, když pro něj ty zdrojáky budou nečitelné.

  • 16. 4. 2019 19:48

    null null (neregistrovaný)

    @vookimedlo

    S tím naděláš ... když se dostaly na světlo SQL Injekce tak už je to jedno ...