Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Hnutí GNU hodnotí služby pro hostování zdrojových kódů od Karel - Free software a Open source jsou dva různě...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 4. 2016 16:13

    Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

    Free software a Open source jsou dva různě definované pojmy. Oba na první pohled stejné. Free software je starší, stojí za ním organizace Free Software Foundation (FSF). Ta organizace byla pro některé lidi až příliš radikální a tak si založili jinou, Open Source Initiative (OSI) a ti vydali definici Open source.

    Rozdíl je tam zásadní v tom, že Free software je svobodná entita, která sama může existovat a má svá práva. Zatímco Open source postačí dát svobodu jen autorům a uživatelům. Takže například BSD licence je Open source, ale není to Free software. FSF má s Open source velký ideologický problém. Kdykoliv použijete licenci jako je právě BSD, tak tím vlastně sabotuje letitou snahu FSF o to, aby se šířila myšlenka Free software. Proto si neodpustí žádnou příležitost si do OSI kopnout. Většině tvůrců je to ale jedno, ti to nerozlišují a Free software a Open source berou jako synonyma.

    Pokud program uvolníte pod proprietární licencí, ale dodáte k němu zdrojový kód, tak to není ani Free software ani Open source. Na to musíte splnit dodatečné podmínky.